میخچه و درمان آن

میخچه ضایعه‌ ای پینه ‌‌ای ‌شکل از پوست مرده است که معمولا در سطوح نازک و بدون موی پوست به خصوص در قسمت پشتی پنجه پا یا انگشتان یا در قسمت ضخیم‌ تر پوست کف دست و پا ایجاد می ‌شود. وقتی فشار زیاد به قسمتی از پوست وارد شود، این ضایعه روی پوست ایجاد می‌شود.

میخچه

توجه نکردن به پوشش و حفظ بهداشت پاها که قلب دوم ما هستند، می ‌تواند باعث ایجاد ناراحتی و درد در آن ناحیه شود. میخچه در میان زنان شایع ‌تر از مردان است. زن ‌ها به دلیل پوشیدن کفش ‌های نوک ‌تیز و پاشنه‌ بلند و تحت فشار قرار گرفتن پاها و انگشتان بیشتر به این ضایعه مبتلا می ‌شوند. این ضایعه معمولا با درد و تورم همراه است. برای پیشگیری از این مشکل سعی کنید از پوشیدن کفش‌ های تنگ و نوک تیز و پاشنه بلند خودداری کنید. همیشه جوراب مناسب به پا کنید و پاهای خود را با کرم نرم و مرطوب نگه دارید. شستن مرتب پاها و خشک کردن آن ها را فراموش نکنید. 

در صورت باقی ماندن میخچه و دردناک شدن آن، باید به پزشک مراجعه کنید تا از خطر عفونت آن جلوگیری کنید. پزشک در مطب، میخچه را با یک چاقوی جراحی برمی ‌دارد. این کار باید توسط افراد متخصص انجام شود، در غیر این صورت باعث عفونت و عود مجدد میخچه می ‌شود. یکی دیگر از درمان‌های موثر میخچه فریز کردن آن با نیتروژن مایع است که ممکن است به خاطر انجماد پا، کمی دردناک باشد.

در طب سنتی برای درمان این مشکل از سیر استفاده می‌شود. یک حبه سیر را له می‎کنند و روی میخچه قرار می‎دهند با تکرار این کار میخچه برطرف می‎شود. کارهایی مثل بریدن میخچه با چاقو و ناخن‎گیر یا کشیدن سنگ پا روی آن باعث بروز عفونت می‎شود. این روزها استفاده از چسب میخچه هم رایج است که آن هم ممکن است پوست را تحریک کرده و باعث عفونت شود. ‌

منبع: www.tebyan.net

مطالب مرتبط: 

اگزما در طب سنتی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *