bدر مورد اسکیزوفرنی چه می‌دانید؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
در مورد اسکیزوفرنی چه می‌دانید؟

اسکیزوفرنی (Schizophrenia) یک اختلال روانی مزمن است که باعث می‌شود فرد صداهایی را بشنود یا صحنه‎های خیالی را ببیند و یا ادعا کند که اشخاص دیگری می‎توانند افکارش را کنترل کنند. این حالت می‌تواند ترسناک باشد و گاهی به رفتارهای نامتعادل و عجیب و غریب منجر شود. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما می‎توان علائم بیماری را کنترل کرد. برخی علائم مهم بیماری عبارتند از: توهم (شنیدن یا دیدن چیزهای خیالی)، هذیان (داشتن باورهای غلط)، پارانویا (ترس از اینکه دیگران در حال نقشه کشیدن و توطئه بر ضد فرد هستند.) و نشانه‌های دیگر که از اهمیت کمتری برخوردارند شامل لذت نبردن از فعالیت‌های روزمره زندگی، متوقف کردن فعالیت‌های اجتماعی و ظاهر افسرده است. ممکن است حرف‌های متناقض بزنند یا کلمه سازی کنند. این بیماری می‌تواند رفتارهای بسیار متفاوتی را ایجاد کند. ظاهر این افراد می‌تواند از بسیار آراسته تا بسیار نامرتب و بی‌اهمیت به نظافت شخصی متفاوت باشد. ممکن است آشفته و بی‌قرار یا مثل سنگ ساکت باشند. ممکن است رفتارها و اعمال تکراری انجام دهند. رفتارهای خشونت‌آمیز در مورد دیگران در این افراد کمتر دیده می‌شود. 

در مورد اسکیزوفرنی چه می‌دانید؟

افرادی که به این بیماری دچار هستند معمولا به روش غیر عادی فکر می‌کنند. آنها برای سازماندهی افکارشان و ارتباط منطقی برقرار کردن بین آنها مشکل دارند. پرش افکار دارند یعنی فکرشان از یک موضوع به سرعت به یک موضوع بی‌ربط دیگر متمرکز می‌شود. گاهی اوقات احساس می‌کنند افکارشان از مغزشان پاک شده است. بر خلاف باور عمومی اسکیزوفرنی همان اختلال هویت تجزیه‌ای یا اختلال شخصیت چندگانه نیست. 

شیوع این بیماری به یک نسبت بین زنان و مردان رخ می‎دهد. همچنین در نژادهای مختلف در سراسر دنیا یکسان است. نشانه‌های بیماری بین ۱۶ تا ۳۰ سالگی بروز می‌کند. شروع بیماری در مردان زودتر از زنان است. بیماری به ندرت در کودکی یا بعد از ۴۵ سالگی شروع می‌شود. افرادی که در اعضای خانواده فرد مبتلا به بیماری دارند بیشتر در خطر ابتلا قرار دارند. علت اصلی بیماری هنوز مشخص نیست. اما دانشمندان معتقدند ژنتیک و عوامل محیطی هر دو روی ایجاد بیماری موثر هستند. ممکن است عدم تعادل ناقل‌های عصبی دوپامین و گلوتامات در مغز و یا ساختار مغزی غیرعادی این افراد علت بیماری باشد. اسکن‌های مغزی نشان می‌دهند مایع مغزی در این افراد بیشتر است. همچنین فعالیتهای مفزی در بعضی قسمت‌های مغز بیشتر یا کمتر از افراد عادی است. 

منبع: www.webmd.com 

مطالب مرتبط: 

آیا ارتباطی بین سیگار کشیدن و اسکیزوفرنی وجود دارد؟

آیا اسکیزوفرنی درمان دارد؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *