مواردی که باید به دندانپزشک خود بگویید!

سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی بدن رابطه متقابلی باهم دارند و سلامت کلی بدن شما روی دهانتان تاثیر می‌گذارد و بیماری‌های دهان شما نیز می‌توانند روی سلامت عمومی‌تان تاثیر داشته باشند. همچنین بیماری‌هایی که به آنها مبتلا هستید، می‌تواند روی درمان دندانپزشکی شما تاثیر بگذارد، بنابراین بهتر است در مورد تمام جزئیات بیماری‌ها و مشکلات سلامتی و داروهایی که مصرف می‌کنید، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

دندانپزشکی

بارداری و شیردهی

حتما باید در مورد بارداری خود به دندان‌پزشک‌تان اطلاع دهید. شیردهی هم روی داروهای تجویزشده به‌وسیله دندانپزشک تاثیر می‌گذارد. رادیوگرافی و تصمیم به شروع درمان‌های پیچیده و داروها مواردی هستند که ممکن است برای زنان باردار و جنین آنها مشکل ایجاد کند.

بیماری‌های تنفسی و ریوی

در مورد انواع بیماری‌های تنفسی مانند آسم و به‌خصوص بیماری‌های مشکوک عفونی مانند سل به دندان‌پزشک‌تان توضیحات کافی ارائه کنید.

 بیماری‌های قلبی‌عروقی

تزریق داروهای بی‌حسی دندان‌پزشکی در برخی از بیماران قلبی‌ می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند. به‌علاوه، در برخی از بیماران قلبی نیاز به ‌پیش دارویی با آنتی‌بیوتیک قبل از برخی درمان‌های دندانپزشکی وجود دارد. دندانپزشک شما در بسیاری از موارد مجبور است با پزشک متخصص قلبی که تحت نظرش هستید در مورد درمان دندان‌پزشکی شما مشورت بگیرد. فشار خون بالا هم در گروه بیماری‎های قلبی عروقی قرار می‎گیرد.

 بیماری‌های واگیر و مقاربتی

امروزه امکان درمان بیماران با بیماری‎های واگیردار در بیشتر مراکز دندان‌پزشکی وجود دارد. در صورت ابتلا به بیماری‎هایی مانند ایدز، هپاتیت و سایر بیماری‌های مسری مانند سل و…، بدون واهمه با دندان‌پزشک خود در این رابطه صحبت کنید. آگاهی پزشک در این مورد سلامت خود فرد، مراجعان دیگر و خود پزشک و کادر درمانی را تامین می‌‎کند.

بیماری‌های کلیوی و کبدی

کبد و کلیه مسئول فع مواد سمی داروها از بدن هستند. برخی داروهای دندان‌پزشکی ممکن است در بیماران کلیوی یا کبدی تغییر داده شوند، منع تجویز داشته باشند یا شیوه مصرف آنها را تغییر دهند.

اختلالات هورمونی

اختلالات هورمونی می‎توانند روی درمان‌های دندان‌پزشکی تاثیر بگذارند. دانستن این نکته‌ها به دندانپزشک کمک می‌کند نظارت بهتری روی سلامت شما داشته باشد. در مورد مصرف داروهای هورمونی و حتی داروهای ضدبارداری هم دندان‌پزشک خود را مطلع کنید. 

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

مراقبت‎های دندانپزشکی در دوران بارداری

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *