مهمترین دلایل ناباروری مردان

اطلاعات پزشکی حاکی از افزایش شیوع ناباروری مردان در سال‌های اخیر است. آمار ناباروری مردان در سنین ۲۰ تا ۴۵ سال، حتی از دیابت نیز بیشتر است و باید به این مسئله توجه جدی شود. عفونت­‌های دستگاه تولید مثل، شیمی­ درمانی یا پرتودرمانی برای درمان سرطان، ضربه و آسیب به بیضه و اختلالات مادرزادی می­‌تواند موجب ناباروری فرد شود.

ناباروری مردان

یکی از علت‎های مهم ناباروری در مردان عفونت‌های دستگاه تناسلی است و یکی از این عفونت­‌های شایع در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی، کلامیدیا است که علائم چندانی ندارد و افراد نیز در صورت داشتن علامت، به­ دلیل شرم یا ترس، به ­موقع به پزشک مراجعه نمی­‌کنند و این باعث می­‌شود بیماری دیر تشخیص داده و درمان شود و در باروری فرد مشکل ایجاد کند. عواملی نیز وجود دارند که در سنین پیش از بلوغ پسران ممکن است پیش بیاید و باعث بروز مشکل در سنین بالاتر شود. عواملی مانند شیمی­ درمانی یا پرتودرمانی برای درمان سرطان، ضربه و آسیب به بیضه و اختلالات مادرزادی مانند عدم نزول بیضه می­‌تواند موجب ناباروری فرد در آینده شود.

عامل دیگر بالا رفتن سن ازدواج و فرزندآوری است. کمیت و کیفیت مایع منی در آقایان بالای ۴۰ سال کاهش پیدا می­‌کند و بنابراین از توان باروری آن­ها کاسته می­‌شود. محققان اعتقاد داردند بین بالا رفتن سن مردان و افزایش خطر سقط خود به­ خودی و بروز ناهنجاری در جنین ارتباط وجود دارد. در سنین بالای ۴۰ سال، احتمال شکست DNA اسپرم افزایش پیدا می‌­کند و این وضعیت می‌­تواند باعث سقط جنین شود. همچنین، ثابت شده است که بعضی از اختلالات مادرزادی، مانند اوتیسم، با سن بالای مرد هنگام باروری ارتباط دارد. بنابراین سقط جنین فقط در اثر عوامل زنانه نیست. علاوه بر این عوامل محیطی و تغذیه‌­ای نیز در کاهش توان باروری مردان موثر است. آلودگی هوا، رژیم غذایی نامناسب، امواج الکترومغناطیسی، استرس و برخی مشاغل خاص نیز از جمله عوامل تهدیدکننده باروری­‌ مردان هستند. 

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

نا‌باروری مردان احتمال سرطان بیضه را افزایش می‎دهد

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *