مهمترین دلایل سفید شدن موها در جوانی

تولید ملانین چیزی که به مو رنگدانه می دهد، با بالا رفتن سن کاهش می یابد. بعد از ۳۰ سالگی برای هر دهه از زندگی خطر سفید شدن موها ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا می کند. اما برای بعضی افراد سفید شدن موها بسیار زودهنگام است و در سنین جوانی آغاز می‏‎شود که در این مطلب مهمترین دلایل آن را شرح می‎دهیم.

مهمترین دلایل سفید شدن موها در جوانی

تغییر هورمون‌ها

به لطف هورمون‌ها موها در طول زمان می‌توانند از نظر بافت، تراکم و رنگ تغییر کنند. این فرآیند وقتی به ۳۰ سالگی می رسید از همیشه محسوس تر است. متخصصان همچنان تلاش می کنند بفهمند دقیقا چگونه هورمون ها (مانند استروژن، پروژسترون، و کورتیزول) در روند سفید شدن موها دخالت دارند. البته خانم هایی هم هستند که با وجود رسیدن به سن ۵۰ و یائسگی هنوز یک تار موی سفید هم ندارند. سفیدی مو می تواند به خاطر حمله چندین عامل با هم اتفاق بیفتد: ژنتیک، عوامل محیطی و تغییر هورمونی.

استرس

استرس باعث تغییر مسیر ژنتیک می شود، این یعنی اگر قرار نباشد به این زودی ها موهایتان سفید شود، استرس می تواند کاری کند موها خیلی سریع‌تر سفید و خاکستری شوند. مگر اینکه راهی برای کنترل استرس پیدا کنید. مواردی مانند یوگا، مدیتیشن و تمرین تمدد اعصاب را جدی بگیرید و در برنامه روزانه خود اجرایشان کنید.

آلودگی محیط

آلودگی‌ها و سموم می‎تواند باعث افزایش سرعت سفید شدن موها شود. این مواد شیمیایی رادیکال‎های آزاد را افزایش می‎دهند، تولید ملانین آسیب می بیند و سفید شدن موهای سر تسریع می شود. وقتی آسیب به سطح فولیکول های مو می رسد ببیشترین تغییر ایجاد می شود که یکی از آنها همین سفید شدن مو است.

بیماری خود ایمنی

بیماری خود ایمنی پوستی با نام آلوپسی آره آتا می تواند باعث سفید شدن مو شود. افرادی که چنین وضعیتی دارند روی پوست سرشان لکه های کوچک، صاف و گردی شروع به افزایش می کند، و ممکن است کاملا موهای سر یا بدن خود را از دست بدهند. آلوپسی آره آتا به این دلیل رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند و باعث ریزش آنها می شود. وقتی مو دوباره رشد می کند رنگش سفید است. اگر دچار ریزش موی نگران کننده بودید و یا متوجه کچلی تنها در تکه هایی از مو شدید سریع به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

ژنتیک

تحقیقات نشان داده ژن هایی وجود دارد که خاکستری شدن موها را تسریع می کند. این یعنی می توانید پدر و مادر خود را مقصر بدانید! درست مثل ریختن یا نریختن موها، خاکستری شدن موها از طرف ژن های هر دو خانواده ( پدری و مادری) می‌آید.

دود سیگار

چه خودتان چه کسی دیگر در خانه سیگار بکشد، دود سیگار می‌تواند روی رنگ موها تاثیر بگذارد. تحقیقی در سال ۲۰۱۳ نشان داد افرادی که سیگار می کشند ۲.۵ برابر بیشتر از غیر سیگاری ها در خطر سفید شدن موها قرار دارند. دلیل این اتفاق حجم فراوان رادیکال های آزاد است که با سیگار کشیدن وارد بدن می شوند.

منبع: kermany.com

مطالب مرتبط: 

درمان طبیعی برای سفیدی موها

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *