مننژیت چیست؟

بیماری مننژیت (Meningitis) التهاب قشر یا غشاء اطراف مغز و نخاع است. علت بیماری معمولا عفونت است. اطلاعات پزشکی نشان می‏‎دهد این عفونت معمولا در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان اتفاق می‌افتد. سالمندان و افرادی که مدت زیادی بیمار بوده‌اند و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده نیز در خطر هستند. 

مننژیت

دو نوع مننژیت وجود دارد: مننژیت ویروسی که شایع‌تر است و معمولا بیماری خطرناک دیگری ایجاد نمی‌کند. فرد فقط به تب طولانی مدت و تشنج دچار می‎شود. نوع دیگر، مننژیت باکتریایی است که این بیماری نادرتر است اما بسیار خطرناک است و باید سریعا در جستجوی پزشک بود و درمان را شروع کرد تا از آسیب به مغز و مرگ بیمار جلوگیری شود. این بیماری یک بیماری مسری است و میکروب‌هایی که باعث بیماری شده‌اند می‌توانند با عطسه و سرفه و تماس نزدیک از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. 

بهترین پزشکان در مورد علائم این بیماری می‎گویند علائم شایع بیماری در جوانان و نوجوانان عبارتند از سفت شدن و دردناک شدن گردن، تب، سردرد، استفراغ، تشنج و ناتوانی در بیدار ماندن. کودکان و افراد مسن ممکن است نشانه‌های دیگری داشته باشند مثلا کودکان بهانه گیر و ناآرام می‎شوند و غذا نمی‌خورند. دائم گریه می‎کنند. کودکان بزگتر معمولا نشانه‌های آنفولانزا مثل سرفه کردن و مشکل در تنفس دارند. افراد مسن و افرادی که مشکلات پزشکی دیگری نیز دارند ممکن است فقط دچار سردرد و تب شوند. نکته مهم این است با دیدن این نشانه‌ها باید سریع به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دهد آیا بیماری ویروسی است یا باکتریایی، که اگر باکتری عامل ایجاد بیماری باشد، باید فورا درمان آغاز شود. معمولا برای تشخیص از آزمایش مایع نخاعی استفاده می‎شود. مقداری از مایع مغزی نخاعی از ستون فقرات به وسیله یک سوزن خارج و آزمایش می‎شود. پزشک ممکن است آزمایش خون، سی تی اسکن یا ام آر آی هم برای فرد تجویز کند. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان مننژیت

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *