مصرف ژلوفن باعث سرطان معده می‎شود!

محققان در پژوهش‌های جدید خود دریافتند مصرف خودسرانه داروهایی همچون آسپرین، ژلوفن، پروفن و غیره  موجب ایجاد زخم در دستگاه گوارش می شود و بی توجهی به آن به مرور زمان سرطان معده را در پی دارد.

مصرف ژلوفن باعث سرطان معده می‎شود!

پیروی نکردن از برنامه غذایی سالم و سوء تغذیه می تواند باعث ایجاد زخم های گوارشی شود. همچنین استفاده خودسرانه از مسکن ها می تواند باعث ایجاد زخم های گوارشی شود و تاخیر در معالجه این زخم ها منجر به سرطان های شایع معده و روده می شود. زخم های گوارشی  قسمت های فوقانی معده و اثنی عشر بیشتر به علت ترشح اسید معده، میکروب معده ( هلیکوباکتر پیلوری)، فشار عصبی، استرس و اضطراب ایجاد می شود، همچنین زخم های تحتانی گوارشی نیز که در قسمت تحتانی روده بزرگ، ایجاد می شود بیشتر به علت ویروس و میکروب های موجود در روده ایجاد می شوند.

ایجاد درد در ناحیه بالای ناف، احساس ناراحتی در زیر قفسه سینه، ترش کردن، حالت تهوع، استفراغ یا خونریزی بدون درد در معده می تواند از علائم زخم معده باشد. همچنین ضعف، سستی و بی حالی، وجود خون در مدفوع یا تغییر رنگ آن از دلایل وجود زخم یا خونریزی در دستگاه گوارش  است. در زخم های میکروبی دستگاه گوارش استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک ها می تواند باعث سرطان معده شود. بهترین روش تشخیص سرطان معده، آندوسکوپی است و اگر سرطان معده به موقع تشخیص داده شود، درمان آن راحت‌تر است، اما با پیشرفت بیماری احتمال بهبودی کاهش می‌یابد. کاهش وزن شدید بدون رژیم غذایی، پیری زودرس، تهوع و استفراغ به دنبال مصرف غذا و احساس پُری معده پس از خوردن مقادیر کم غذا همچنین ورم معده نیز از علائم سرطان معده است.
منبع: yjc.ir
مطالب مرتبط: 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *