bمصرف خرما در ماه مبارک رمضان · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
مصرف خرما در ماه مبارک رمضان

اغلب متخصصان توصیه می ‏کنند که هنگام نوشیدن چای از جمله در وعده افطاری در ماه مبارک رمضان، خرما را جایگزین قند یا شکر کنید، خرما دارای قند طبیعی است، این نوع قند به سرعت جذب می‏ شود و در نتیجه بر قند مصنوعی ارحجیت دارد.

خرما

 

خر ما از جایگاه ویژه ‏ای در میان محصولات کشاورزی برخوردار است. خر ما دارای فروکتوز، ساکارز، گلوکز، آب، موسیلاژ، مواد آلبومینوئیدی و پکتیکی، ویتامین‏ های A، B، C، D و E و املاحی نظیر روی، منگنز، فسفر، آهن و کلسیم است.
خر ما بسیار مغذی و انرژی ‏زا است و مصرف آن در هنگام فعالیت ‏های بدنی، ورزشی، انجام کارهای فکری و ایام روزه داری می‏ تواند مفید باشد. خر ما میوه ‏ای بسیار مغذی و مقوی بوده و بهتر است که در برنامه غذایی سالمندان، کودکان و نوجوانان در حال رشد، وارد شود.
خر ما دارای قند فراوانی است و خاصیت گرم دارد. لذا افراد گرم ‏مزاج یا افرادی که بیماری‏ های قندی دارند، باید در خوردن آن احتیاط کنند.

** خواص خر ما
– خر ما ویتامین‏ های متعددی دارد، ویتامین A موجود در آن سبب تقویت بینایی چشم می ‏شود.
– خر ما به واسطه داشتن ترکیبات متعدد، در پیشگیری و کنترل بسیاری از بیماری‏ ها نقش دارد؛ پیشگیری از بیماری‏ های قلبی و عروقی، حوادث مغزی و پیشگیری از بروز برخی سرطان ‏ها، در مورد خر ما مطرح شده و به اثبات رسیده است.
– خر ما دارای ویتامین ‏های A و C است که سبب تقویت ناخن، رشد مو و طراوت و زیبایی پوست می‏ شود. ویتامین ‏های موجود در خر ما، سبب تقویت رشد و حفظ سلامت دهان و دندان می‏ شود.
– خر ما یکی از مواد مؤثر در بهبود حافظه می‏ باشد. خر ما منبع مناسبی از ویتامین‏ های گروه B، سلنیوم، آهن و منگنز است و بدین ترتیب می‏تواند ماده غذایی مناسبی برای تقویت حافظه باشد.
– خر ما سبب تقویت و تنظیم دستگاه گوارش است و ترکیبات موجود در آن، اسید معده را تنظیم می‏ کند. افرادی که معده ‏شان اسید اضافی ترشح می‏ کند یا به اصطلاح معده شان ترش می‏ کند، می‏ توانند چند عدد خر ما را له کرده و در آبجوش ریخته، هم زده و آب آن را بنوشند.
– خر ما خاصیت ملین دارد و روده ‏ها را پاکسازی می ‏کند. ماده نیکوتینیک موجود در خر ما، دارویی فوق‏ العاده مؤثر برای رفع ناراحتی روده ‏ای است. خوردن خر ما سبب ایجاد و تقویت باکتری ‏های مفید روده ‏ای می ‏شود.

منبع : سلامت نیوز

مطالب مرتبط :

روزانه ۲ تا ۳ خر ما بخورید

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *