مشکلات چند قلوزایی چه می باشد؟

مشکلات چند قلوزایی چه می باشد؟

بسیاری از مادران باردار چه قبل از بارداری و چه بعد از بارداری علاقه به چند قلوزایی دارند، به طور مثال داشتن فرزند دو قلو برای بهتر از این است که با داشتن یک فرزند دوباره اقدام به داشتن فرزند دیگری کنند. اما در مورد عبارت چندقلوزایی باید گفت که به شرایطی اطلاق می شود که در آن دو یا چند جنین در شکم مادر تشکیل می شوند. البته تنها درصد کمی از بارداری ها و تقریبا حدود سه درصد از آن ها شامل این شرایط می شوند. اما جالب است که این آمار در حال نقض پیدا کردن است و چند قلوزایی در حال افزایش است. تقریبا از سال ۱۹۸۰ تا به حال در حدود ۵۹ درصد افزایش پیدا کرده است تا جایی که امروزه از هر یک هزار تولد در امریکا، ۳۰ درصد آن ها چندقلوزایی است.

مشکلات چند قلوزایی چه می باشد؟

علت چند قلوزایی چه می باشد؟

هنوز علت مشخص و واضح و نیز دقیقی برای چند قلوزایی پیدا نشده است، اما طبق گفته هایی که در این باره می باشد، این است که تقریبا یک سری دلایلی برای اثبات این قضیه بیان شده است :

۱.  موروثی: اولین دلیلی که برای این اتفاق به نظر می رسد، موروثی بودن می باشد. در واقع چندقلوزایی می تواند یک امر موروثی باشد یعنی در صورتی که سابقه چندقلوزایی در افراد خانواده، اجداد و… وجود داشته باشد، احتمال بروز آن نیز بیشتر می شود.

۲. سابقه قبلی: حتی یکی دیگر از دلایل آن سابقه قبلی می باشد که برای زنانی است که در بارداری های قبلی خود چندقلوزایی داشته اند، به همین دلیل است که با احتمال بیشتری در معرض چندقلوزایی قرار دارند.

۳. سن بالا: حتی در بسیاری از تحقیقات گفته شده است که بارداری در سنین بالای ۳۰ سال احتمال چند قلوزایی را بیشتر می کند. همچنین زنانی که باردارشدن را به تعویق می اندازند، بیش از سایرین در معرض چندقلوزایی هستند.

۴. نژاد: نژاد امریکایی و آفریقایی بیش از آسیایی ها و امریکایی های بومی در معرض چندقلوزایی قرار دارند. بارداری با روش های درمانی مانند IVF، FSH و… که در این نوع باروری گاهی چندقلوها به هم شبیه هستند و هر کدام جفت و کیسه آمنیوتیک جداگانه ای دارند و نتیجه بارداری می تواند دختر، پسر یا ترکیبی از این دو باشد اما گاهی یک سلول نطفه ماده بارور شده و سپس به دو جنین یا بیشتر تقسیم می شود. در این بارداری چندقلوها کاملاً شبیه به هم بوده و همه دختر یا همه پسر هستند. اگرچه به نظر می رسد که این چندقلوها از نظر ژنتیکی مثل هم هستند اما شخصیت های متفاوتی دارند و از حس غریزی با هم فرق دارند. این چندقلوها می توانند جفت و یا کیسه آمنیوتیک جداگانه ای داشته باشند اما اغلب جفت آن ها یکسان و کیسه آمنیوتیک آنها مجزاست. در برخی از موارد نیز مشاهده شده است چند قلوهای یکسان، دارای جفت و کیسه آمنیوتیک مشترکی بوده اند.

اما چیزی که مورد توجه است این است که شاید در ابتدا به نظر خوب بود و بسیار مورد توجه قرار می گرفت، اما امروزه مشکلاتی را به دنبال داشته است که در ادامه به یکسری از این موارد اشاره می کنیم :

 افزایش فشارخون
زنانی که بارداری چندقلویی دارند سه برابر بیشتر از بارداری های معمولی در معرض رویارویی با فشارخون بالا هستند. این مشکل اغلب در اوایل دوران بارداری و شدیدتر از حالت عادی رخ می دهد. همچنین احتمال قطع جفت نیز در چندقلوزایی بیشتر است.

 نواقص مادرزادی
در چند قلوزایی احتمال بروز نواقص مادرزادی، ناراحتی قلبی و یا گوارشی تا دو برابر افزایش می یابد.

 زایمان زودرس
زایمان حدود ۵۰ درصد بارداری های چندقلویی، قبل از هفته سی و هفتم بارداری اتفاق می افتد. هر چه تعداد چند قلوها بیشتر باشد، احتمال زایمان زودرس نیز بیشتر می شود.

به دلیل زایمان زودرس سیستم بدن چند قلوها بطور کامل تکامل نیافته است و اغلب نوزادان، کم وزن و با وزنی در حدود۲/۵ کیلوگرم متولد می شوند. از این رو نیاز به توجه خاص خصوصاً در زمینه تنفس، تغذیه و … دارند.

 کم خونی
احتمال ابتلا به کم خونی در چند قلوها تا دو برابر بیشتر است و در صورتی که سطح هموگلوبین خون آنها خیلی پائین باشد، نیاز به تزریق خون نیز وجود خواهد داشت.

 سقط جنین

اگر چه احتمال سقط جنین در بارداری های چندقلویی در سه ماهه اول بارداری نیز وجود دارد اما احتمال سقط با پیشرفت بارداری، افزایش پیدا می کند.

 سندرم انتقال خون دوقلویی
در این بیماری، جفت جریان خون را بطور مساوی به دو جنین نمی رساند. این مشکل در حدود ۱۵ درصد از بارداری های دوقلویی با جفت مشترک اتفاق می افتد.

 زایمان به روش سزارین
زایمان اغلب بارداری های چندقلویی به روش سزارین انجام می شود.

 خونریزی پس از زایمان
احتمال خونریزی پس از زایمان در چند قلوزایی بیشتر است و این احتمال در صورت وجود بارداری های قبلی، افزایش پیدا می کند.

منبع : www.pezeshketo.com

مطالب مرتبط :

کلسترول در دوران بارداری

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *