مسواک زدن سرعت پیشرفت آلزایمر را کاهش می‌دهد!

اطلاعات پزشکی حاصل از پژوهش‌های اخیر ثابت کرده است که مسواک زدن،  سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر را کاهش می‎دهد. بیماری لثه در افراد مسن شایع است و در سالخوردگی بیشتر می‌شود. نتایج پژوهش‌ها نشان می‎دهد که بیماری لثه سرعت زوال عقل را شش برابر افزایش می‌دهد.

مسواک زدن برای پیشگیری از آلزایمر

در این مطالعه، بهترین پزشکان و محققان کالج کینگ لندن و دانشگاه ساوث هامپتون، وضعیت ۵۹ نفر که دچار زوال عقل خفیف تا متوسط بودند را به مدت شش ماه بررسی کردند و  محققان در شروع و پایان تحقیقات رادیوگرافی کامل دهان و دندان این افراد و وضعیت سلامت لثه‌های آنها را تحت کنترل قرار دادند. نتایج به دست آمده نشان داد سرعت زوال عقل در افرادی که در ابتدای مطالعه بیماری لثه داشتند، ۶ برابر سریع‌تر از گروهی بود که لثه‎ها و دندان‌های سالم داشتند. محققان اعتقاد دارند باکتری‌ای که عامل بیماری لثه است، سطح التهابات در بدن را بالا می‌برد، التهابات نیز به نوبه خود با افزایش روند زوال عقل در مبتلایان به آلزایمر مرتبط است. نتایج این مطالعه می‎تواند نتایج تحقیقات قبلی در زمینه تاثیر منفی التهاب بر پیشرفت بیماری آلزایمر را تایید کند.

بیماری لثه از طریق مسواک زدن و دهان شویه‎ها قابل کنترل است و به گفته محققان، حفظ بهداشت دهان و دندان می‌تواند راه آسانی برای کاهش سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر باشد. افرادی که هم آلزایمر و هم بیماری لثه دارند، سریعتر از افرادی که سلامت دهان و دندان دارند، حافظه و قدرت تفکر خود را از دست می‌دهند. اما هنوز مشخص نیست که کدام بیماری باعث بروز بیماری دیگر می‎شود، بیماری لثه سبب تسریع زوال عقل است و یا برعکس. نتایج این مطالعه در مجله پزشکی PLOS One منتشر شد.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

کشف داروی آلزایمر!

۴ راهکار برای کمک به بیماران آلزایمری

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *