مسواک زدن دندان کودک از چه سنی باید شروع شود؟

متخصصان دندانپزشکی اطفال می‎گویند وقتی که کودک به سن ۲ یا ۳ سالگی می‌رسد زمان آن فرارسیده است تا نحوه مسواک زدن و مراقبت از دندان‌ها را به او بیاموزید. آموزش بهداشت دهان در دوران نوپایی آغاز می‌شود اما این آموزش‌ها و مراحل آن تأثیر بسیار خوبی در دوران نوجوانی و جوانی فرد دارد. در این مطلب راهکارهایی برای آموزش مسواک زدن به کودکان بیان شده است.

مسواک زدن دندان کودک

۱- زمانی که مشغول مسواک کردن دندان‌های کودک هستید با او صحبت کنید و برایش مراحل مسواک زدن و کارهایی که انجام می‌دهید را توضیح دهید.

۲- در هنگام مسواک زدن مثل زمانی که می‌خواهید به او غذا بدهید با کودک بازی کنید. به زور دندان‌های کودک را مسواک نزنید و سعی کنید با خریدن هدیه و تشویق کردن او را علاقه‌مند به این کار کنید. 

۳-  تا سن ۷ سالگی در مسواک زدن دندان‌ها به او کمک کنید. اما در ۷ سالگی سعی کنید مسئولیت مسواک کردن را بر عهده خودش بگذارید.

۴- اجازه دهید خود کودک مسواک دلخواهش را با رنگی که می‎خواهد انتخاب کند. در مورد طعم خمیر دندان هم به علاقه کودک توجه کنید. 

۵- توقع زیادی از کودک نداشته باشید. به‌ احتمال‌ زیاد کودک قادر نخواهد بود فواصل دندان‌ها و لثه را به‌خوبی تمیز کند. نیازی به سختگیری نیست. فقط مهم است که کودک به مسواک زدن عادت کند. 

۶- وقتی کودک مسواک می‌زند، شما هم او را همراهی کنید و همزمان با او مسواک بزنید. 

۷- سعی کنید کودک را تشویق کنید یک بار در روز از نخ دندان قبل از مسواک استفاده کند. 

۸- مسواک کردن دندان‌های کودک را به‌آرامی و بدون عجله انجام دهید تا لثه‌های او آزرده نشود.

۹- هرگز کودک را تهدید نکنید که اگر مسواک نزنی تو را پیش دندانپزشک می‌برم! در بسیاری از موارد، ریشه ترس کودکان از پزشک در همین تهدیدها نهفته است.

منبع: hidoctor.ir

مطالب مرتبط:

ملاقات کودک با دندانپزشک اطفال

دندانپزشکی در سعادت آباد

دکتر الهام عباسپور

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *