مسواک زدن دندان کودک از چه سنی باید شروع شود؟

متخصصان دندانپزشکی اطفال می‎گویند وقتی که کودک به سن ۲ یا ۳ سالگی می‌رسد زمان آن فرارسیده است تا نحوه مسواک زدن و مراقبت از دندان‌ها را به او بیاموزید. آموزش بهداشت دهان در دوران نوپایی آغاز می‌شود اما این آموزش‌ها و مراحل آن تأثیر بسیار خوبی در دوران نوجوانی و جوانی فرد دارد. در این مطلب راهکارهایی برای آموزش مسواک زدن به کودکان بیان شده است.

مسواک زدن دندان کودک مسواک زدن مسواک زدن دندان کودک از چه سنی باید شروع شود؟                   1

۱- زمانی که مشغول مسواک کردن دندان‌های کودک هستید با او صحبت کنید و برایش مراحل مسواک زدن و کارهایی که انجام می‌دهید را توضیح دهید.

۲- در هنگام مسواک زدن مثل زمانی که می‌خواهید به او غذا بدهید با کودک بازی کنید. به زور دندان‌های کودک را مسواک نزنید و سعی کنید با خریدن هدیه و تشویق کردن او را علاقه‌مند به این کار کنید. 

۳-  تا سن ۷ سالگی در مسواک زدن دندان‌ها به او کمک کنید. اما در ۷ سالگی سعی کنید مسئولیت مسواک کردن را بر عهده خودش بگذارید.

۴- اجازه دهید خود کودک مسواک دلخواهش را با رنگی که می‎خواهد انتخاب کند. در مورد طعم خمیر دندان هم به علاقه کودک توجه کنید. 

۵- توقع زیادی از کودک نداشته باشید. به‌ احتمال‌ زیاد کودک قادر نخواهد بود فواصل دندان‌ها و لثه را به‌خوبی تمیز کند. نیازی به سختگیری نیست. فقط مهم است که کودک به مسواک زدن عادت کند. 

۶- وقتی کودک مسواک می‌زند، شما هم او را همراهی کنید و همزمان با او مسواک بزنید. 

۷- سعی کنید کودک را تشویق کنید یک بار در روز از نخ دندان قبل از مسواک استفاده کند. 

۸- مسواک کردن دندان‌های کودک را به‌آرامی و بدون عجله انجام دهید تا لثه‌های او آزرده نشود.

۹- هرگز کودک را تهدید نکنید که اگر مسواک نزنی تو را پیش دندانپزشک می‌برم! در بسیاری از موارد، ریشه ترس کودکان از پزشک در همین تهدیدها نهفته است.

منبع: hidoctor.ir

مطالب مرتبط:

ملاقات کودک با دندانپزشک اطفال

دندانپزشکی در سعادت آباد

دکتر الهام عباسپور

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *