مسواک زدن بعد از غذا به دندان کودکان آسیب می‌زند!

برخلاف تصور بسیاری از والدین، مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا خوردن به دندان‌های کودکان آسیب می‌زند. اطلاعات پزشکی حاصل از تحقیقات نشان می‌دهد اسید موجود در غذا و نوشیدنی‌ها باعث نرم شدن مینای دندان می‌شود. بنابراین استفاده از مسواک بلافاصله پس از صرف غذا می‌تواند باعث خراشیده شدن سطح دندان و خرابی آن شود. عوامل دیگری که باعث خراب شدن دندان کودکان می‌شود را در این مطلب شرح داده‌ایم. 

مسواک زدن کودکان

بازی‌های کامپیوتری

بازی‌های کامپیوتری نیز سبب پوسیدگی دندان‌های کودکان می‌شوند. اطلاعات پزشکی حاصل از پژوهش‌های دانشمندان بریتانیایی نشان می‌دهد کودکانی که بیش از اندازه بازی‌ کامپیوتری می‌کنند، دو برابر بیشتر از کودکان دیگر دچار پوسیدگی دندان میشوند. زمانی که کودکان مشغول این بازی‌ها می‌شوند بیش از اندازه خوراکی‌های شیرین می‌خورند و کنترلی روی میزان غذا خوردن خود ندارند و این شیرینی‌ها باعث پوسیدگی دندان می‎شود. 

آب معدنی

آب معدنی‌ها در مقایسه با آب لوله‌کشی شده شهری فلوراید اندکی دارند. دندان‌های کودکانی که آب معدنی می‌نوشند در مقایسه با دندان‌های همسالان‌شان که آب لوله‌کشی می‌نوشند بیشتر آسیب می‌بیند. کودکانی که آب معدنی می‌نوشند، ۲۶ تا ۴۸ درصد کمتر از کودکانی آب لوله‌کشی می‌نوشند فلوراید دریافت می‌کنند.

نوشیدنی‌های شیرین و نوشابه‌ها

دندانپزشکان می‌گویند یکی از مهمترین عوامل شیوع بیش از حد پوسیدگی دندان در کودکان، نوشیدن نوشابه‌های گازدار، آب میوه‌های صنعتی و نوشیدنی‌های شیرین است. مصرف بیش از حد این نوع نوشیدنی‌ها که این روزها در بین کودکان و نوجوانان رواج دارد باعث افزایش پوسیدگی دندان در این گروه سنی می‎شود.

منبع: www.hidoctor.ir

مطالب مرتبط:  

دندانپزشکی اطفال

قطره آهن باعث سیاهی دندان کودک نمی‎شود!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *