در مسمومیت با الکل چه باید کرد؟

مشروبات الکلی از جمله فرآورده‌هایی هستند که تا به حال جان خیلی‌ها را گرفته‌اند. گزارش دقیقی در مورد میزان مصرف الکل در کشور در دسترس نیست اما افزایش آمار مسمومیت‌ و حتی مرگ به وسیله مشروبات الکلی حکایت از آن دارد که مشروبات الکلی غیراستاندارد و تقلبی سلامت جوانان را هدف گرفته است.

در مسمومیت با الکل چه باید کرد؟

در خصوص مضرات ا‌لکل کمتر صحبت می شود و این عدم ناآگاهی موجب شده که اغلب مصرف کنندگان، باورهای غلطی در خصوص آن داشته باشند و حتی مصرف آن را برای بهبود برخی از بیماری ها نیز به یکدیگر توصیه کنند. در مورد تهیه مشروب باید بدانید موادی که حاوی قند هستند مثل سیب، انگور، هندوانه و… طی فرآیندهایی از قبیل تخمیر و تقطیر، ا‌لکل تولید می‌کنند. اما اگر به جای میوه از چوب آن استفاده شود متانول یا ا‌لکل چوب تولید می‌شود که خیلی خطرناک و کشنده است و عوارض بسیار بدی را به جای می‌گذارد. اتانول، متانول و اتیلن گلیکول از جمله ا‌لکل هایی هستند که به سرعت مسمومیت را برای فرد به همراه می‌آورند. متانول از مهمترین ا‌لکل هایی است که توسط دستگاه گوارشی جذب شده؛ بدین شکل در حدود ۵ دقیقه عمل جذب آن صورت می گیرد و در عرض ۳۰ تا ۶۰ دقیقه سطح سرمی آن به حداکثر رسیده و در آب بدن حل می شود. علائم بالینی مسمومیت با متانول شامل: سردرد، سرگیجه، اختلال بینایی، دیلاتاسیون مردمک ها بدون پاسخ به نور، درد چشم، ضعف و بی حالی، گیجی، تشنج، تهوع، استفراغ، درد شکمی، گاستریت، پانکراتیت، تاکی‌پنه و به ندرت تنگی نفس و علائم نارسایی قلب دیده می شود.

کمک به شخصی که مسموم شده معمولا مشکل است زیرا در این حالت فرد به شدت تحریک پذیر و به دنبال دعواست. بوی الکل از هوای تنفسی یا لباس های فرد استشمام می‎شود، تلو تلو خوردن، گفتار نامفهوم، استفراغ، صورت برافروخته و مردمک گشاد از علایم مسمومیت به مشروبات الکلی است. تنها کمکی که می توانیم به فرد مسموم بکنیم این است که او را به پهلوی چپ بخوابانیم تا در این وضعیت انتهای معده که وارد روده کوچک می شود سر بالا قرار گرفته و سرعت ورود الکل به روده کوچک که مرکز جذب آن به جریان خون است کاهش یابد. ضمن این که با این پوزیشن راه خروج استفراغ مصدوم باز است . همچنین چون احتمال افت فشارخون و کاهش دمای بدن مسموم به الکل وجود دارد بهتر است او را با پتوی گرم بپوشانید و بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

چنان چه فرد در همان ساعات اولیه مسمومیت مراجعه کند، عمل شستشوی معده یا (لاواژ معده) انجام می‌گیرد. برای درمان مسمومیت با متانول یا الکل چوب، تجویز اتانول اساسی‌ترین راه درمان است. بدین صورت که توسط تداخل بین اتانول و متانول، تغییراتی در کبد نیز ایجاد می گردد. در واقع افرادی که مصرف اتانول و متانول همزمان دارند خطر آسیب چشمی کاهش یافته است. در بعضی مواقع تجویز بیکربنات سدیم نیز تاثیر دارد. اگر فردی متانول به تنهایی مصرف کرده باشد شرایط به شدت وخیم‌تر خواهد بود. بسیاری از بیماران به منظور رفع مسمومیت نیازمند دیالیز اورژانسی می‌شوند. برای این گونه از بیماران، داروهایی مانند: گلوکز هیپرتونیک ،آمپول متوکلوپرامید و فاموتیدین تجویز شده و به این دسته از بیماران توصیه می شود به مدت حداقل یک هفته مولتی ویتامین مصرف نمایند.

منبع: tebyan-zn.ir و shafaf.ir

مطالب مرتبط: 

اعتیاد به الکل

تاثیر مصرف ا‌لکل بر مغز

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *