bمسلط بودن به چند زبان از عوارض سکته مغزی می‌کاهد! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
مسلط بودن به چند زبان از عوارض سکته مغزی می‌کاهد!

اطلاعات پزشکی به دست آمده از یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، مسلط بودن به زبان‌های مختلف دنیا (حداقل دو زبان) می‎تواند از مغز در برابر اختلال شناختی بعد از سکته مغزی (stroke) محافظت کند. آمار و اخبار پزشکی نشان می‌دهد سالانه ۷۹۵۰۰۰ نفر فقط در آمریکا دچار سکته مغزی می‌شوند. 

سکته مغزی

عوارضی که سکته‌مغزی ایجاد می‌کند بستگی دارد به ناحیه‌ای از مغز که دچار سکته شده است و میزان آسیبی که به بافت مغز رسیده است. افرادی که از سکته مغزی جان سالم به در می‌برند، ممکن است مشکلاتی مانند انواع فلج در نقاط مختلف بدن، مشکلات زبان و گفتار و تغییرات در رفتار و اختلالات شناختی مانند از دست دادن حافظه را تجربه کنند. بهترین پزشکان و متخصصان مغز و اعصاب در این مطالعه ۶۰۸ فرد را که دچار سکته مغزی شده بودند بررسی کردند و دریافتند افرادی که به بیش از یک زبان صحبت می‌کنند، دو برابر افرادی که فقط به زبان مادری خود صحبت می‌کنند شانس این را دارند که از اختلالات شناختی بعد از سکته‌مغزی در امان بمانند.

محققان این مطالعه حدس می‌زنند دلیل این اتفاق در مغز می‎تواند این باشد که افرادی که به چند زبان صحبت می‌کنند دایره لغات بیشتری دارند و انتخاب لغات برای آنها از بین زبان‌‎های مختلف دشوار است، بنابراین فعالیت مغزی بیشتری دارند. البته پزشکان توصیه نمی‌کنند که همه افراد باید چند زبان مختلف یاد بگیرند تا از اختلالات شناختی در امان باشند، بلکه هر کاری که باعث فعالیت بیشتر مغز شود می‎تواند مفید باشد.

منبع: www.medicalnewstoday.com

 مطالب مرتبط: 

سکته مغزی چیست؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *