مس، راز چربی سوزی بدن است!

عنصر مس علاوه بر صنایع، در عملکردهای بیولوژیک نیز موثر است. عنصر مس نقش مهمی در ساخت گلبول های قرمز خون، جذب آهن، توسعه و رشد بافت های اتصال دهنده در بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. مطالعات جدید نشان می دهد، عنصر فلزی مس نقش مهمی در چربی سوزی بدن دارد و می تواند در روش های درمان چاقی موثر باشد.

مس، راز چربی سوزی بدن است!

محققین آمریکایی با انجام آزمایشات متعدد متوجه شدند که عنصر «مس» کلید درمان چاقی است. مطالعات جدید محققان آزمایشگاه برکلی و دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد مس نقش مهمی در سوخت و ساز چربی دارد و برای تجزیه سلول های چربی و تولید انرژی ضروری است. محققان بر این باورند که این مطالعه زمینه مطالعه ارزشمند دیگری با مضمون کمبود مس و نقش آن در چاقی و بیماری های مرتبط با چاقی است. نتایج این تحقیقات در نشریه Nature Chemical Biology منتشر شده است. انواع غذاهای دریایی به ویژه صدف، سبزیجاتی با برگ سبز پهن پر رنگ، قارچ، حبوبات، دانه سویا، گردو، آجیل، کنجد، دانه آفتابگردان نمونه‌هایی از غذاهای سرشار از مس هستند.  بدن هر فردی در روز نیاز به ۷۰۰ میکرو گرم مس دارد.

کمتر از ۲۰ درصد افراد از کمبود مس رنج می برند . شاخص های حساس برای وضعیت مس آنزیم های حاوی مس در سلول های خونی است. کمبود مس با کم خونی ، نانوتروپنی و اختلالات اسکلتی مشخص می گردد و در کودکان نوتروپنی و لوکوپنی از نشانه های اولیه کمبود مس است. بیماری های ناشی از کمبود مس عبارتند از : استئوپروز ، استئوآرتریت و روماتوئید ، بیماری قلبی عروقی ، ایجاد وضعیت های مزمن در استخوان ، بافت پیوندی قلب و رگ های خونی و سرطان کولون. کمبود مس در کودکان موجب کم خونی ، شکل غیر عادی در استخوان ، اختلال در رشد ، اضافه وزن ، کثرت عفونت ها و کمبود انرژی می شود. کمبود خفیف مس نیز موجب کاهش تحمل در مقابل عفونت ، مشکلات جنسی ، خستگی و اختلال در عملکرد مغز می گردد.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

آیا ماست به چربی سوزی شکم کمک می‌کند؟

چند مکمل موثر برای چربی سوزی بیشتر!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *