مرگ و میر ناشی از تصادفات در کودکان
مرگ و میر ناشی از تصادفات در کودکان

یک متخصص پزشکی اجتماعی درباره مرگ و میر ناشی از تصادفات در کودکان شرح داده است که با افزایش سن آن ها تصادفات نیز بیشتر می‌شود. یک متخصص پزشکی اجتماعی، عوامل بیماری‌های واگیردار، غیر واگیردار و حوادث را از مهمترین علل مرگ و میر کودکان و نوجوانان صفر تا ۲۰ سال دانست و تصریح کرد که هر چه سن کودکان بالاتر و به نوجوانی نزدیک‌تر می‌شوند، مرگ و میر کودکان ناشی از تصادف افزایش می‌یابد به طوری که حوادث مهمترین مشکل عمومی بهداشت کودکان است.

مرگ و میر ناشی از تصادفات در کودکان

دکتر علیرضا مغیثی در گفت وگو با ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به بیانیه حقوق کودک اعلام کرده است که برخورداری همه کودکان جهان از اهمیت یکسان، حق داشتن محیطی سالم و ایمن برای همه کودکان، حمایت در برابر آسیب‌ ها و خطرات تهدید کننده کودکان از جمله مهم‌ترین موارد این بیانیه بوده است. طبق گفته های دکتر که تاکید دارد که ۵.۱۶ درصد از کودکان ایران در اثر تصادف می‌ میرند، از جمله حوادث ترافیکی، خفگی، مسمومیت‌ ها، سقوط، سوختگی و غرق شدگی مهم ترین این حوادث در ایران می باشند. در ادامه گفته های متخصص پزشکی اجتماعی با بیان اینکه هشتمین علت مرگ کودکان در جهان حوادث است اضافه کرد که حوادث می‌ تواند به صورت عمدی و غیر عمدی اتفاق بیفتد، طوری که سالانه ۸۷۵ هزار کودک به این طریق جان خود را از دست می‌دهند و ۹۰ درصد این حوادث غیرعمدی است.

در ادامه دکتر مغیثی عنوان کرده است که مرگ کودکان ناشی از حوادث در ایران، منطقه و آسیا بیشتر از سایر نقاط می باشد که در این میان مرگ ناشی از حوادث ترافیکی پررنگ‌تر از سایر انواع حوادث به نظر می رسد. دکتر مغیثی بیان کرده است که چنین مرگ و میرهایی در کشورهای دیگر کمتر اتفاق می افتد، و تاکید کرده است که دولت‌ها برای بقا و سلامت کودکان با انجام اقداماتی نظیر تغذیه با شیر مادر، واکسیناسیون، سلامت تغذیه، درمان بیماری‌ های اسهالی تلاش می‌ کنند اما با بروز یک حادثه ضررها و زیان‌ های سنگینی به جامعه تحمیل می‌ شود.

دکتر مغیثی نیز اشاره کرده است که مرگ ناشی از حوادث در بین پسران بیشتر از دختران است و به طور کلی نسبت مرگ و میر بین پسران و دختران سه به یک می باشد، یعنی جنس مذکر سه برابر جنس مونث بر اثر حادثه جان خود را از دست می دهند. وی در پایان مسمومیت‌ ها را عامل بیشترین مراجعه کودکان به کلینیک‌ ها و بیمارستان‌ ها دانست و گفت صدمه ای که در نتیجه مواجهه با یک ماده خارجی روی می‌دهد، مسمومیت تلقی می‌شود که ۴۵ هزار مورد از مرگ کودکان زیر ۲۰ سال در ایران ناشی از همین مسمومیت است. در ادامه ذکر شده است که مرگ و میر ناشی از تصادفات در کودکان با افزایش سن آن ها بیشتر می‌شود.

منبع : www.salamatnews.com
نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *