مرگ جنین و علل تولد جنین مرده

موضوعی که در این جا مطرح می شود این است که ممکن است بر این باور باشید، که ممکن است مرگ جنین به ویژه در آخر ماه اتفاق بیافتد و یا این که به دلیل پیچیدن بند ناف به گردن جنین باشد. به گفته دکتر آمنه لاهوتی اشکوری، متخصص زنان و نازایی، به این صورت شرح داده شده است که باید بدانیم که در ۲۵ درصد بارداری ها، اتفاق می افتد که بند ناف به دور گردن جنین وجود دارد، اما این در حالی است که این بارداری ها با خطر نیز مواجه نمی شود. اما صرف پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین خطرناک نیست. این خطر زمانی رخ می دهد که بند نافی که دور گردن جنین وجود دارد، در حین عبور از مجرای زایمان بند ناف به دور گردنش محکم و خونرسانی به وی مختل شود. البته در بیشتر این موارد با مراجعه به موقعی که به پزشک می شود، جنین از کانال زایمانی خارج و خطر برطرف می شود. جالب است بدانید که از نظر پزشکی، مرگ جنین زمانی رخ می دهد که به مرگ جنین های بالاتر از ۱۹ هفته یا بیشتر از ۳۵۰ گرم گفته می شود و زمانی اتفاق می افتد که میزان مرگ و میر جنینی که رخ می دهد، دیده می شود حدود شش در هر هزار تولد زنده تخمین زده می شود.

مرگ جنین و علل تولد جنین مرده

اما سوالی که پیش می آید این است که چه عوامل خطری باعث افزایش احتمال مرده زایی می شود، اما گفتنی است که دکتر لاهوتی پاسخ می دهد: عوامل خطری که به مرده زایی منجر می شود، طیف وسیعی را دارا می باشد و نیز شامل بالا بودن سن و چاقی مادر می باشد، هم چنین مصرف دخانیات، و سابقه مرده زایی در حاملگی های قبلی، محدودیت رشد جنین، بیماری های مادر و درشت بودن بیش از اندازه جنین هم می تواند عواملی موثر در این قضیه باشد. البته اتفاق می افتد که در حاملگی های چند قلویی دیده می شود که میزان مرگ جنین تا چند برابر افزایش پیدا می کند. در ضمن باید گفت این متخصص زنان، علل مرگ جنین را به سه دسته جنینی، جفتی و مادری تقسیم بندی کرده است و در ادامه می افزاید که از علل جنینی می توان به ناهنجاری های مادرزادی ازجمله نقایص سیستم عصبی، تجمع مایع در بیش از یک نقطه از بدن جنین مثلا داخل سر، شکم یا قفسه سینه، هیدروسفالی یا بزرگ شدن غیرعادی سر و انواع پیچیده بیماری های مادرزادی قلبی اشاره کرد. البته مرده زایی ناشی از عفونت جنینی نیز شایع است. از عفونت هایی که به مرگ جنین منجر می شود شامل سیفلیس، سرخجه و آبله مرغان می شود.

مساله دفع مدفوع از جنین، که آیا خطرناک یا بی خطر می تواند باشد!

بسیاری می گویند که علت مرگ جنین، مدفوعی است که از جنین دفع می شود، در حالی که دکتر لاهوتی می گوید: دفع مدفوع اگرچه می تواند در شرایطی که اکسیژن به جنین خوب نمی رسد اتفاق بیفتد، اما گاهی فقط یک پدیده طبیعی و نشان دهنده بلوغ دستگاه گوارش جنین است. با وجود این دیدن مدفوع در مایع دور جنین معمولا باعث تصمیم گیری برای سزارین می شود، به همین دلیل است که معمولا نمی توان قبل از زایمان مشخص کرد که علت دفع مدفوع طبیعی است یا به علت نرسیدن اکسیژن به جنین است. وی می افزاید که خطری که جنین را در این موارد تهدید می کند می تواند به علت دو چیز باشد؛ یکی این که عاملی که باعث دفع مدفوع شده است، که ممکن است یک عامل خطرساز برای جنین باشد، به عنوان مثال اگر به هر علتی اکسیژن به مدت طولانی به مغز جنین نرسد ممکن است آسیب مغزی ایجاد کند. دیگر عاملی که مد نظر می باشد این است که خورده شدن مایع حاوی مدفوع از سوی جنین باشد که می تواند برای شش هایش خطرناک باشد و سبب ایجاد یک نوع بیماری ریوی بعد از تولد نوزاد شود.

جدا شدگی زودرس جفت

جدا شدگی پیش از موعد جفت زمانی می باشد که جفتی در محل طبیعی خود کاشته شده باشد، و به جای این که بعد از به دنیا آمدن از رحم جدا و خارج شود، زودتر و حتی قبل از تولد نوزاد کنده شود. بنا بر گفته متخصصان ۱۴ درصد موارد مرده زایی به جدا شدن پیش از موعد جفت باز می گردد. از دیگر علل جفتی که می تواند به مرگ جنینی منجر شود، نیز می توان به پاره شدن زودتر از موقع کیسه آب و مشکلات بند ناف اشاره کرد.

انفارکتوس جفتی

به گفته دکتر لاهوتی گاهی سلول های بخشی از قسمت های جفت به علت انسداد رگ هایی که به آن خون می رسانند، از بین می رود و اصطلاحا می گویند که انفارکتوس جفتی رخ داده است. اگر این اتفاق در قسمت های وسیعی از جفت بیفتد، باعث کاهش خونرسانی به جنین و حتی مرگ او می شود. گاهی در محل اتصال جفت به رحم، خونریزی رخ می دهد که آن را خونریزی جنینی ـ مادری می گویند که اگر اتفاق بیفتد نیز احتمال مرگ جنین وجود دارد. البته در حوادثی مانند تصادفات هم احتمال جداشدگی، بروز خونریزی مادری ـ جنینی و مرگ جنین نیز وجود دارد.

مرگ غیرقابل توجیه

گاهی هم اتفاق می افتد که با افزایش فشار خون و کنترل نشدن بیماری قند مادر، اتفاقات ناگواری رخ می دهد که می تواند به مرگ جنین ختم شود. به دلیل این که به واسطه بیماری های متابولیکی مادر، جفت دچار نارسایی و کاهش خون رسانی می شود و احتمال مرده زایی افزایش می یابد. اما به گفته دکتر لاهوتی در بعضی موارد مشاهده شده است که مرگ جنینی غیرقابل توجیه بوده است. و این طور برداشت می شود که با وجود همه بررسی هایی که شده است، هیچ دلیلی نمی توان برای مرگ جنین پیدا کرد، که این حالت را به خصوص می توان در کنترل نشدن دیابت مادر دانست. در ادامه این متخصص زنان تاکید می کند که در مادرانی که سابقه مرده زایی دارند، باید مراقبت های بارداری را با فواصل کمتر و با دقت بیشتری انجام دهند، تا این اتفاق ناگوار برای آن ها تکرار نشود. هم چنین بعد از این که یک مورد مرگ جنینی اتفاق می افتد، بهترین کاری که باید انجام دهید این است که تا جنین کالبدشکافی شده و علت مرگ جنین مشخص شود، برای حاملگی های بعدی بهتر است تا مشاوره بهتری به او ارائه گردد و نیز راهکارهایی هم برای جلوگیری از عود آن برنامه ریزی شود.

منبع : www.pezeshketo.com

مطالب مرتبط :

سرماخوردگی در بارداری

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *