مراقبت عفونت ناشی از جوهر تاتو باشید!

این روزها خالکوبی روی بدن و صورت بسیار فراگیر شده است، به خصوص در مورد چهره‌های مشهور و سوپراستارهای هالیوودی. اما با وجود محبوبیت تاتو به خصوص در میان جوانان، انجام این کار خطراتی بسیاری در پی دارد. احتمال عفونت و حساسیت نسبت به جوهر تتو و سخت یا حتی غیر ممکن بودن پاک کردن آن از مشکلاتی است که قبل از تصمیم گیری برای خالکوبی باید به آنها فکر کنید.

مراقبت عفونت ناشی از جوهر تاتو باشید!

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هشدار داد که اگر تصمیم به انجام خالکوبی یا تاتو (تتو) دارید، دوباره فکر کنید و تمام خطرات آن را در نظر بگیرید. دکتر لیندا کاتز (Dr. Linda Katz) از سازمان غذا و داروی آمریکا می‎گوید “گزارش‌های زیادی در مورد افرادی که دچار عفونت ناشی از جوهر تتوی آلوده می‎شوند و یا واکنش‌های بدی به این جوهرها نشان می‎دهند به دست ما می‌رسد و متاسفانه این آمارها رو به افزایش است.” دکتر کاتز توصیه‌هایی برای افرادی که تصمیم به انجام تتو دارند، مطرح کرده است. قبل از اینکه این کار را انجام دهید تمام جوانب را در نظر بگیرید و به خاطر داشته باشید که اگر بعدا پشیمان شوید، پاک کردن تاتو یک روند بسیار سخت و احتمالا درناک خواهد بود و پاک کردن کامل آن بدون ایجاد زخم روی پوست تقریبا غیر ممکن است. 

در ضمن انجام این کار ممکن است انواع باکتری و قارچ وارد بدن شما شوند و ایجاد عفونت یا واکنش‌های پوستی شوند. آلودگی‎ها و میکروب‌ها ممکن است از طریق مکان آلوده‌ای که خالکوبی در آن انجام می‎شود یا وسایل آلوده مانند سوزن استریل نشده، آب غیر استریل که برای رقیق کردن جوهر استفاده می‎شود یا جوهر تاتوی آلوده و یا عدم رعایت اصول بهداشتی توسط فردی که تاتو را انجام می‎دهد، منتقل شود. متاسفانه هیچ راهی برای تشخیص جوهر آلوده وجود ندارد. حتی بسته‌های باز نشده و کاملا مهر و موم شده هم ممکن است حاوی جوهر آلوده باشند. به برچسب روی بسته جوهر که حاکی از استریل بودن آن است نمی‌توان اطمینان کرد. نشانه‌های عفونت ناشی از تاتو عبارتند از ایجاد جوش در محل خالکوبی و بروز تب. عفونت‌های شدید می‎تواند باعث تب و لرز شدید و تعریق زیاد شود که در این صورت حتما فرد باید تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار گیرد. 

منبع: webmd.com

مطالب مرتبط: 

کاشت ابرو

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *