bمراقبت‌های بعد از عمل بینی · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
مراقبت‌های بعد از عمل بینی

مراقبت‌های بعد از عمل بینی بسیار مهم است. در این مطلب اطلاعات پزشکی در مورد مراقبت‌های مورد نیاز بعد از جراحی زیبایی بینی شرح داده شده است.

بیمار معمولا چند ساعت بعد از جراحی می‌تواند از بیمارستان یا کلینیک مرخص شود. ورم و کبودی صورت، اطراف چشم‌ها، گونه‌ها و گردن تا چند روز بعد از عمل بینی کاملا طبیعی است و بین ۷ تا ۱۰ روز برطرف خواهد شد. استفاده از یخ بر روی صورت، اطراف بینی و چشم‌ها می‌تواند برای کاهش کبودی و ورم مفید باشد. بهتر است موقع خوابیدن از ۲ یا ۳ بالش برای زیر سر استفاده شود. اگر سر بالاتر از سطح قلب قرار بگیرد، ورم و کبودی کاهش پیدا می‌کند. اگر بیمار معمولا یبوست دارد بهتر است از ملین در این مدت استفاده کنید چون زور زدن باعث آسیب به مخاط بینی می‌شود. 

مراقبت‌های بعد از عمل بینی

اسپلینت یا همان گچ بینی روی بینی قرار می‌گیرد تا از جابجایی و تغییر شکل استخوان و غضروف بینی جلوگیری کند. و معمولا یک هفته پس از جراحی برداشته می‌شود. به مرور که ورم کاهش پیدا می‌کند ممکن است اسپیلنت گشاد شود. مراقب باشد اسپیلنت بینی مرطوب نشود چون نرم می‌شود. در روزهای اول بعد از جراحی بینی خونریزی خیلی کم یا خون‌آبه از بینی کاملا طبیعی است و به مرور از بین می‌رود. گاز استریل که برای پانسمان جلو سوراخ بینی قرار گرفته باید تعویض شود. اگر حتی مجبور شوید هر ساعت یکبار این پانسمان را عوض کنید در ۲۴ ساعت اول بعد از عمل اصلا چیز عجیبی نیست. تا سه هفته بعد از عمل مجاز به استفاده از داروهایی مثل آسپیرین، Advil یا هر داروی ضدالتهابی مانند آن نیستید. بهتر است از غذاهای نرم و سرد استفاده کنید. یک رژیم غذایی سبک برای بعد از بیهوشی مناسب است. چون ممکن است دچار حالت تهوع شوید. بعضی از بیماران ۱ یا ۲ بار بعد از عمل دچار استفراغ می‌شوند که اگر ادامه پیدا کرد باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما آنتی بیوتیک و مسکن برای بعد از عمل تجویز خواهد کرد که حتما باید کامل مصرف شوند.

منبع: www.medicinenet.com 

مطالب مرتبط:

عمل بینی (رینوپلاستی) چیست؟

عوارض جراحی زیبایی بینی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *