bمراقبت‌های بعد از جراحی کاهش وزن · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
مراقبت‌های بعد از جراحی کاهش وزن

عمل جراحی کاهش وزن شامل روش‌های جراحی است که روی افرادی که اضافه وزن دارند، انجام می‌شود. این جراحی‌ها معمولا شامل کاهش اندازه معده، قرار دادن بالون در معده یا حتی برداشتن قسمتی از معده می‌شود.

جراحی کاهش وزن

معمولا در این جراحی‌ها بعد از عمل، حداکثر ۲ روز در بیمارستان بستری می‎شوید. دوره بهبودی معمولا ۲ هفته طول می‌کشد و بعد از ۲ هفته می‎توانید کار و فعالیت عادی خود را شروع کنید. بعد از عمل و در طول دوران بهبودی باید زیر نظر متخصص تغذیه و یک کارشناس ورزشی باشید. متخصص تغذیه برای وعده‌های غذایی شما برنامه ریزی می‌کند. این متخصص تغذیه، شما را با عادات جدید غذا خوردن که کمک می‌کند سالم بمانید، آشنا خواهد کرد. کارشناس ورزش برای تقویت بدن و حفظ یک وزن طبیعی، فعالیت بدنی شما را افزایش خواهد داد. موفقیت شما در حفظ وزنی که بعد از جراحی از دست داده‌اید، به تغذیه بهتر و پذیرفتن یک سبک زندگی سالم بستگی دارد. اگر تمایلی به ایجاد این تغییرات ندارید، قطعا تمام وزنی که از طریق عمل جراحی از دست داده‌اید را دوباره به دست خواهید آورد.

توجه کنید که بعد از عمل تا مدت‌ها (حداقل ۶ هفته) بار سنگین بلند نکنید. این جراحی هم مانند هر عمل جراحی دیگری عوارض جانبی دارد. تهوع، استفراغ، درد و تیر کشیدن‌های مداوم، بعضی از شایع‌ترین عوارض جانبی این روش کاهش وزن هستند. شما باید مقدار غذا یا نوشیدنی‌های مصرفی‌تان را کنترل کنید تا حالت تهوع پیدا نکنید. احساس ضعف عمومی و به دنبال آن یبوست، اسهال، گاز و صدای معده نیز از عوارض جانبی متداول جراحی کاهش وزن هستند. فقط سعی کنید به اندازه ای که پزشک‌تان مجاز دانسته آب بنوشید تا از کم آبی بدن‌تان جلوگیری شود. اگر عمل بای‌پس معده انجام داده‌اید، سندرم دامپینگ را تجربه خواهید کرد. این سندرم زمانی اتفاق می‌افتد که معده بعد از یک وعده غذایی، به سرعت خودش را خالی می‌کند. علائم سندرم دامپینگ شامل گر گرفتگی، تهوع، تپش قلب، ضعف و سرگیجه است.

منبع: fitnessmagazine

مطالب مرتبط: 

جراحی معده برای درمان چاقی!

کرایولیپولیز جدیدترین دستگاه لاغری موضعی

آیا جراحی پلاستیک شکم برای شما مناسب است؟

جراحی‌های کاهش وزن به درمان دیابت کمک می‎کنند

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *