مخملک چیست؟

مخملک یکی از بیماری‌های شایع بین کودکان است، در این بیماری جوش‌های ریز و قرمز در بدن کودک ظاهر می‌شود. این جوش‌های ریز با تب و گلودرد همراه هستند.

مخملک

تب اسکارلت (مخملک) نوعی عفونت است که توسط باکتری استرپتوکوک گروه‌ A ایجاد می‌شود. اگر فرزندتان به مخملک مبتلا شده، باید التهاب گلو، گلو‌درد و تب داشته باشد. مخملک یک بیماری نادر است، اما شیوع آن رو به افزایش است. احتمال ابتلا به آن در سنین ۲ تا ۸ سالگی بیشتر است. جوش‌های قرمز‌ رنگ ناشی از مخملک معمولا پس از ۱۲ تا ۴۸ساعت پس از ابتلا به این عفونت بروز پیدا می‌کنند. جوش‌ها به‌طور معمول روی سینه و شکم ظاهر شده و به‌تدریج در سایر نقاط بدن گسترش می‌یابند. بعید است که جوش‌ها روی صورت ظاهر شوند، اما ممکن است گونه‌های کودک کمی برافروخته شوند، در‌حالی که پوست اطراف دهان بی‌رنگ می‌شود.

اگر کودک به مخملک مبتلا شده باشد، یک دوره آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد شد تا سریع‌تر بهبود یافته و به عوارض دیگری دچار نشود. پنی‌سیلین و اریترومایسین رایج‌ترین آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی هستند. این داروها باید در یک دوره ۱۰‌روزه مصرف شوند. علاوه بر آنتی‌بیوتیک‌هایی که دکتر تجویز کرده، می‌توانید از روش‌های دیگری برای راحتی بیشتر فرزندتان کمک بگیرید. به فرزند خود توصیه کنید که تا حد امکان در اتاقی با دمای متعادل استراحت کند. همچنین می‌توانید از پاراستامول یا ایبوپروفن برای پایین آوردن درجه حرارت بدن و رفع درد و ناراحتی کودک استفاده کنید. اگر فرزندتان اشتها ندارد، حداقل مطمئن شوید که مایعات زیاد بنوشد. 

این بیماری در اغلب موارد یک بیماری خفیف است و عوارضی ندارد.با این حال، این خطر وجود دارد که به عفونت‌های دیگری مثل آبسه گلو، عفونت گوش، سینوزیت، پنومونی یا سینه پهلو، التهاب کلیه و تب روماتیسمی منجر شود. مخملک در موارد نادر ممکن است به عفونت‌های جدی‌تری مثل عفونت‌های مننژیت، اختلال کلیوی، سپتی سمی (عفونت خون) یا مشکلات استخوان و مفصل نیز منجر  شود. در‌صورتی که علائم بیماری پس از گذشت ۲۴ ساعت از شروع درمان با آنتی‌بیوتیک بهبود نیابند یا علائم جدیدی پیدا شوند، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. این بیماری یک بیماری مسری است و توسط باکتری از فرد آلوده به دیگران منتقل می‌شود. این باکتری‌ها از طریق قطرات معلق در هوا به‌دنبال عطسه، سرفه یا تنفس، تماس با پوست آلوده یا بزاق فرد مبتلا، استفاده از لیوان آب، بشقاب، ظروف و سایر لوازم فرد آلوده به بیماری و به‌دنبال آن دست زدن به دهان، بینی و چشم خود و غذای آلوده به کودکان منتقل می‌شود.

منبع: beytoote.com

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *