مثانه یا خانه سرطان؟

مثانه در قسمت تحتانی شکم قرار دارد و نقش آن ذخیره مایع دفع شده توسط کلیه‌ها یا همان ادرار است. اما این عضو مهم بدن هم مانند سایر اعضا در خطر سرطانی شدن قرار دارد. سرطان مثانه اغلب از سلول‌هایی که دیواره داخلی مثانه را پوشانده شروع می‌شود و بیشتر افراد مسن را درگیر می‌کند.

علائم هشدار دهنده‌ای در مورد این بیماری وجود دارد که دیدن آنها بخصوص در مورد سالمندان باید شما را به فکر سرطان مثانه بیندازد. وجود خون در ادرار یکی از این نشانه‌هاست که رنگ ادرار به قرمز کمرنگ یا رنگ چای تغییر می‌کند. از علائم دیگر می‌توان به تکرر ادرار، ادرار دردناک، عفونت ادرار، درد شکم و کمردرد اشاره کرد. با جدی گرفتن علائم و مراجعه به پزشک می‌توانید درمان را در مراحل اولیه آغاز کرده و نتیجه بهتری از درمان بگیرید.

مثانه یا خانه سرطان؟

از عوامل خطرساز دوری کنید: هنوز علت این بیماری مشخص نشده است اما عوامل خطرساز مرتبط با آن شناخته شده است. به طور کلی سفید پوستان و مردان بیشتر در خطر این بیماری هستند. استعمال دخانیات باعث تجمع مواد شیمیایی خطرناک در کلیه‌ها و مثانه می‌شود. عامل دیگر سابقه مصرف داروهای ضد سرطان مثل سیتوکسان است. و همچنین افرادی که قبلا تحت پرتودرمانی لگن قرار گرفته‌اند بیشتر در خطر هستند یا اینکه در اعضای خانواده فرد کسی قبلا دچار این بیماری شده باشد. عفونت یا التهاب مزمن مثانه و بیماری انگلی شینتوز و میاز نیز خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.

منبع: مجله پیام سلامتی

مطالب مرتبط:

سرطان پروستات

خطرات مصرف داروهای ناتوانی جنسی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *