متادون باعث ناباروری می‎شود!

معتادان تحت درمان با متادون دچار ناباروری می‌شوند چون متادون بر غده هیپوتالاموس تاثیر می‌گذارد. متادون هر نوع تحریکی را آرام می‌کند. روابط زناشویی نوعی از تحریک است و طبیعی است که متادون بر این روابط اثر داشته باشد.

متادون باعث ناباروری می‎شود!

حدود ١٠ درصد مصرف‌کنندگان متادون دارای آمادگی برای روابط زناشویی نیستند و در ٧٠ درصد هم توان این روابط کاهش پیدا کرده است. شاید بیماران در نخستین دفعات مصرف متادون حالت سرخوشی پیدا کنند و اتفاقا توان رابطه شان هم بیشتر شود اما میل به این روابط با توان انجام این روابط متفاوت است و هرچه مصرف متادون طولانی‌تر و هرچه دوز مصرف بیشتر باشد، توان این رابطه در بیمار کمتر می‌شود چون متادون روی تمام‌گیرنده‌های عصبی تاثیر می‌گذارد و حس و حرکت را مختل می‌کند. بازگشت دوباره این بیماران به روال طبیعی زندگی زناشویی، پس از قطع متادون، صرفا با روان درمانی امکان‌پذیر خواهد بود.

فردی که به ناچار متادون مصرف می‌کند، یا دچار اعتیاد است یا دچار روان پریشی و متادون برای درمان درد این فرد تجویز شده است. روابط زناشویی نیازمند آرامش خاطر است در حالی که درد مانع از آرامش می‌شود و شرایط جسمی یا روانی فرد مانع از انجام این وظایف خواهد شد. نخستین دفعات استفاده از مواد مخدر، به دلیل تغییرات ایجاد شده در بخشی از هورمون‌های واسطه‌ای مغزی، موجب تاخیر در پاسخ‌دهی عملکرد قوای باروری می‌شود. بسیاری از جوانان که در دام اعتیاد می‌افتند هم به دلیل پاسخ دهی زودرس به مواد مخدر رو می‌آورند اما با مصرف طولانی مدت، به دلیل تطبیق‌پذیری مغزی، دچار اختلال در تمایل و توان باروری می‌شوند که این مشکل با داروهای مشابه مواد مخدر مثل متادون هم ایجاد می‌شود.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

سن بالای مردان عامل مهم ناباروری‎ها

مهمترین دلایل ناباروری مردان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *