bمبتلایان به اچ آی وی این نوشیدنی خوش مزه را فراموش نکنند · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
مبتلایان به اچ آی وی این نوشیدنی خوش مزه را فراموش نکنند

براساس جدیدترین پژوهش ها، نوشیدن سه فنجان قهوه در روز می‌تواند سبب افزایش امید به زندگی در بیماران مبتلا به ویروس HIV به میزان ۲ برابر شود. کارشناسان با بررسی بر روی بیماران مبتلا به اچ آی وی و هپاتیت C که میزان سه فنجان یا بیشتر قهوه در روز مصرف می‌کنند دریافتند به میزان ۵۰ درصد شانس زنده ماندن در آنها به نسبت سایر مبتلایان بیشتر است.

 اچ آی وی

قهوه دارای خاصیت ضد التهاب کبد است و به کاهش تولید آنزیم‌های مخرب و آسیب رسان بدن کمک می‌کند.
براساس آمار‌ها حدود یک چهارم از افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی، دچار اختلال در عملکرد کبد و مبتلا به هپاتیت C نیز هستند که به آن اچ سی وی (HCV) گفته می‌شود و به همین دلیل مصرف قهوه می‌تواند از مرگ زودرس آنها بر اثر نارسایی کبدی و یا سرطان کبد جلوگیری کند.

این یافته‌ها حاصل پژوهش دانشمندان موسسه بهداشت فرانسه و آژانس ملی تحقیق درخصوص ایدز است.

کارشناسان این نتیجه‌ها را با بررسی بر روی ۱۰۲۸ بیمار مبتلا به اچ آی وی و هپاتیت C که سه فنجان قهوه در روز می‌نوشیدند و درمدت پنج  سال پژوهش به دست آورده اند.

یکی از بیماری‌های شایع کبدی سیروز، کبد چرب و ایجاد زخم در کبد است و مصرف قهوه می‌تواند زخم‌های ایجاد شده در کبد را درمان و برطرف کند.
قهوه دارای عارضه منفی خاصی نیست و تنها مصرف زیاد آن سبب اضطراب، خواب آلودگی و یا بی خوابی در برخی افراد، بالا رفتن ضربان قلب و نیز اعتیاد به این نوشیدنی خوش طعم شود.

کارشناسان در عین حال به افراد مبتلا به اچ آی وی توصیه می‌کنند برای نوشیدن قهوه ابتدا با پزشک خود مشاوره انجام دهند، از نوشیدن قهوه‌های آماده و صنعتی خودداری کنند و همچنین به قهوه موادی، چون شکر یا خامه اضافه نکنند، زیرا از خواص درمانی آن کاسته می‌شود.

yjc

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *