bمانیکور ناخن باعث ایجاد زگیل‌های ویروسی می‎شود! · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
مانیکور ناخن باعث ایجاد زگیل‌های ویروسی می‎شود!

امروزه یکی از رایج‌ترین اقداماتی که در آرایشگاه‌ها روی ناخن‌ها صورت می‌گیرد، مانیکور و پدیکور کردن است. برای انجام این کار به کمک دریل‌های الکتریکی علاوه بر اینکه لایه سطحی ناخن تراشیده و صاف می‌شود، بخشی از بافت دور ناخن که در واقع بافت حفاظتی است، کنده می‌شود. اگر شما هم جزو کسانی هستید که تمایل زیادی به انجام مانیکور و پدیکور ناخن‌ها دارید، پیشنهاد می‌شود این مطلب را بخوانید.

مانیکور ناخن

برای انجام مانیکور و پدیکور بافت حفاظتی اطراف ناخن به نام کوتیکول از اطراف آن کنده می‌شود یا به اطراف ناخن تا حد امکان رانده می‌شود. درحالی که بافت کوتیکول نقش کلیدی در حفاظت ناخن و بافت‌های اطراف آن دارد و نبود آن می‌تواند ناخن را در معرض انواع عفونت‌ها قرار دهد.  در واقع ناخن و بافت‌های اطراف آن به کمک بافت کوتیکول، از عوامل میکروبی و قارچی و همچنین عوامل آلرژی‌زای اطراف آن محافظت می‌شود.

بهترین پزشکان و متخصصان پوست و مو می‌گویند انواع درماتیت‌های تحریکی یا آلرژیک در افرادی که اقدام به مانیکور و پدیکور ناخن‌ها می‌کنند، مشاهده می‌شود. علاوه براین، برداشتن کوتیکول می‌تواند باعث ایجاد خطوط فرورفته عرضی در عرض یک یا چند ناخن شود یا خطوط سفید رنگ عرضی در آنها ایجاد کند. ضربه به کوتیکول ناخن و کندن آن باعث ایجاد زگیل‌های ویروسی اطراف ناخن می‌شود. همچنین استفاده مکرر از حلال‌های شیمیایی مانند استون یا برداشتن لایه‌های سطحی ناخن به وسیله تراشیدن باعث شکنندگی بیش ‌ازحد ناخن می‌شود. 

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

روشهای جلوگیری از شکستن ناخن‌ها

ناخن‌های مصنوعی تهدیدی برای سلامتی

چگونه ناخن‌های زیبا داشته باشیم؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *