قهوه فوری مفید است یا مضر؟

نوشیدن قهوه به طور مرتب فواید زیادی برای سلامتی دارد، قهوه، بزرگ ترین منبع آنتی اکسیدان در رژیم غذایی مدرن است. این محتوای غنی آنتی اکسیدان مزایای زیادی برای ما دارد. اما آیا قهوه فوری هم به همان اندازه مفید است یا خیر؟

قهوه فوری مفید است یا مضر

قهوه‌فوری در خیلی از نقاط دنیا متداول است و شاید حتی بیشتر از ۵۰ درصد از مصرف کلی قهوه را در برخی کشورها شامل می شود. تهیه قهوه فوری، ارزان تر و ساده تر از قهوه معمولی هم هست. مطالعات نشان داده قهوه فوری ممکن است آنتی اکسیدان های خاصی را بیشتر از سایر انواع آن داشته باشد که دلیلش هم شیوه فرآوری آن است. اما قهوه فوری به طور کلی نسبت به قهوه معمولی کافئین کمتری دارد. یک فنجان قهوه فوری ۳۰ تا ۹۰ میلی گرم کافئین دارد در حالی که یک فنجان قهوه معمولی ۷۰ تا ۱۴۰ میلی گرم کافئین دارد. بنابراین کسانی که نمی‎خواهند کافئین زیاد مصرف کنند، بهتر است که از نوع فوری استفاده کنند. 

قهوه فوری کافئین کمتر و آکریلامید بیشتری نسبت به قهوه معمولی دارد، آکریلامید، یک ماده شیمیایی مضر است که در هنگام برشته شدن دانه‌های قهوه تشکیل می گردد. این ماده شیمیایی در دود سیگار، لوازم خانگی و در بعضی محصولات بهداشتی نیز وجود دارد. این ماده در نوع فوری ۲ برابر نوع معمولی قهوه است. بیش از حد در معرض آکریلامید بودن می تواند به سیستم عصبی آسیب زده و ریسک سرطان را افزایش دهد. اما مقدار آکریلامیدی مواد غذایی و قهوه بسیار کمتر از مقداری است که مضر باشد. به طور کلی، قهوه فوری، یک نوشیدنی سالم و کم کالری بوده و مانند سایر انواع قهوه، فواید زیادی برای سلامتی دارد. فقط مراقب باشید که در دام اعتیاد به قهوه نیفتید و بدانید که همان قدر که نوشیدن ۲ تا ۳ فنجان قهوه در روز مفید است، زیاده روی در مصرف آن اصلا توصیه نمی‌شود.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

قهوه از سرطان روده بزرگ پیشگیری می‌کند!

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *