بسیاری از افراد در سراسر دنیا عادت دارند روز خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز کنند. در مورد مفید یا مضر بودن این نوشیدنی و اثرات آن بر سلامتی نظرات فراوان و متفاوتی وجود دارد، اما یک مطالعه جدید که توسط دانشمندان آمریکایی انجام شده است نشان می‎دهد که نوشیدن روزانه قهوه حتی اگر قهوه بدون کافئین باشد، می‎توانداز شمادر برابر ابتلا به سرطان روده بزرگ محافظت کند. 

قهوه و محافظت از سرطان روده سرطان قهوه از سرطان روده بزرگ پیشگیری می‌کند!

سرطان روده بزرگ دومین سرطان شایع در آمریکاست که شانس ابتلا به آن در طول زندگی برای مردان ۱ از ۲۱ نفر و برای زنان ۱ از ۲۳ نفر است. نتایج این مطالعه جدید که در مجله پزشکی (Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention) منتشر شده است نشان داده است که نوشیدنی مورد علاقه بسیاری از مردم می‎تواند از آنها در برابر این بیماری شایع محافظت کند. در این مطالعه بیش از ۵ هزار شرکت کننده که به این بیماری مبتلا بودند با بیش از ۴ هزار نفر که به بیماری مبتلا نبودند مقایسه شدند. محققان از این افراد خواستند پرسشنامه‎هایی در مورد رژیم غذایی‌شان تکمیل کنند. همچنین سابقه خانوادگی ابتلا به انواع سرطان, میزان فعالیت بدنی، عاداتی مانند سیگار کشیدن در مورد افراد سالم و بیمار بررسی شد. 

در نهایت بهترین پزشکان و محققان این مطالعه اعلام کردند افرادی که یک یا دو بار در روز قهوه می‎نوشند ۲۶ درصد کمتر از افرادی که کمتر از این مقدار قهوه می‎نوشند به این بیماری مبتلا می‎شوند. همچنین مشخص شد با افزایش میزان قهوه روزانه یعنی چیزی بیشتر از ۲ بار در روز میزان محافظت در برابر ابتلا به این بیماری بیشتر خواهد شد و حتی تا ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت. این کاهش خطر ابتلا حتی در میان افرادی که قهوه بدون کافئین مصرف کرده بودند نیز دیده شده است. بنابراین کافئین را نمی‎توان به تنهایی عامل این اثر مثبت دانست. دانشمندان می‎گویند کافئین و پلی فنول موجود در قهوه هر دو خاصیت آنتی اکسیدانی دارند که از رشد سلول‎های سرطانی روده بزرگ جلوگیری می‌کنند. 

منبع: medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

درمان سرطان روده بزرگ با ویتامین A