قهوه از سرطان روده بزرگ پیشگیری می‌کند!

بسیاری از افراد در سراسر دنیا عادت دارند روز خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز کنند. در مورد مفید یا مضر بودن این نوشیدنی و اثرات آن بر سلامتی نظرات فراوان و متفاوتی وجود دارد، اما یک مطالعه جدید که توسط دانشمندان آمریکایی انجام شده است نشان می‎دهد که نوشیدن روزانه قهوه حتی اگر قهوه بدون کافئین باشد، می‎توانداز شمادر برابر ابتلا به سرطان روده بزرگ محافظت کند. 

قهوه و محافظت از سرطان روده

سرطان روده بزرگ دومین سرطان شایع در آمریکاست که شانس ابتلا به آن در طول زندگی برای مردان ۱ از ۲۱ نفر و برای زنان ۱ از ۲۳ نفر است. نتایج این مطالعه جدید که در مجله پزشکی (Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention) منتشر شده است نشان داده است که نوشیدنی مورد علاقه بسیاری از مردم می‎تواند از آنها در برابر این بیماری شایع محافظت کند. در این مطالعه بیش از ۵ هزار شرکت کننده که به این بیماری مبتلا بودند با بیش از ۴ هزار نفر که به بیماری مبتلا نبودند مقایسه شدند. محققان از این افراد خواستند پرسشنامه‎هایی در مورد رژیم غذایی‌شان تکمیل کنند. همچنین سابقه خانوادگی ابتلا به انواع سرطان, میزان فعالیت بدنی، عاداتی مانند سیگار کشیدن در مورد افراد سالم و بیمار بررسی شد. 

در نهایت بهترین پزشکان و محققان این مطالعه اعلام کردند افرادی که یک یا دو بار در روز قهوه می‎نوشند ۲۶ درصد کمتر از افرادی که کمتر از این مقدار قهوه می‎نوشند به این بیماری مبتلا می‎شوند. همچنین مشخص شد با افزایش میزان قهوه روزانه یعنی چیزی بیشتر از ۲ بار در روز میزان محافظت در برابر ابتلا به این بیماری بیشتر خواهد شد و حتی تا ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت. این کاهش خطر ابتلا حتی در میان افرادی که قهوه بدون کافئین مصرف کرده بودند نیز دیده شده است. بنابراین کافئین را نمی‎توان به تنهایی عامل این اثر مثبت دانست. دانشمندان می‎گویند کافئین و پلی فنول موجود در قهوه هر دو خاصیت آنتی اکسیدانی دارند که از رشد سلول‎های سرطانی روده بزرگ جلوگیری می‌کنند. 

منبع: medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

درمان سرطان روده بزرگ با ویتامین A

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *