قلیان ۱۲۵ برابر سیگار ضرر دارد!

همه ما با مضرات سیگار آشنا هستیم و درباره خطرات و بیماری‎هایی که می‎تواند ایجاد کند چیزهایی شنیده‌ایم. اما در مورد قلیان کشیدن تاکنون تحقیقات زیادی انجام نشده است. از طرفی یک باور قدیمی و غلط در مورد قلیان وجود دارد که می‎گوید چون دود قلیان از میان آب عبور می‎کند، مواد سمی آن گرفته می‎شود و ضرری برای بدن ندارد. اما یک مطالعه جدید از اثرات بسیار خطرناک قلیان پرده برداشته است.

قلیان کشیدن

تاریخچه قلیان به قرن‎های گذشته در ایران و هند برمی‌گردد. اما این روزها استفاده از آن در کشورهایی مثل انگلیس، فرانسه، آمریکا و روسیه هم رواج پیدا کرده است و مکان‎هایی مثل قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌هایی که افراد می‎توانند در آن قلیان بکشند، روز به روز بیشتر می‎شود. درحالی که آمار سیگاری‎ها رو به کاهش است و به نظر می‎رسد هشدارها در مورد مضرات سیگار باعث کاهش تمایل به مصرف آن شده، رواج قلیان باعث نگرانی برای پزشکان و کارشناسان بهداشت و سلامت شده است. مطالعات بسیاری انجام شده است تا مشخص شود مقدار مواد سمی که با سیگار کشیدن تنفس می‌کنیم بیشتر است یا با قلیان. اطلاعات پزشکی به دست آمده ثابت کرد که با هر بار قلیان کشیدن برابر است با ۱۲۵ برابر بیشتر از یک نخ سیگار دود وارد ریه‌ها می‌کنیم. میزان منوکسید کربن تولید شده ۱۰ برابر و میزان نیکوتین آن ۲/۵ برابر سیگار است.  

البته باید توجه داشت الگوهای استعمال سیگار و قلیان بسیار متفاوت است. زیرا افراد سیگاری ممکن است تا حدود ۲۰ نخ سیگار در روز بکشند، در حالی که قلیان را معمولا یک یا چند بار در روز استفاده می‌کنند. بنابراین نمی‎توان این دو را به راحتی با هم مقایسه کرد. اما در کل می‎توان گفت میزان مواد سمی که با قلیان کشیدن وارد بدن ما می‎شود از آن چیزی که تصور می‌کنیم به مراتب بیشتر است. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا اعلام کرده است اخیرا نوجوانان برای اولین بار از طریق قلیان تنباکو مصرف می‎کنند و میزان استفاده از آن در بین دانش آموزان دبیرستانی رو به افزایش است و این نگرانی وجود دارد که این قلیان کشیدن‎های تفریحی منجر به مصرف دائم تنباکو شود. افرادی که قلیان می‎کشند می‎توانند در معرض همان بیماری‎هایی قرار بگیرند که افراد سیگاری قرار دارند، مانند سرطان دهان، سرطان ریه، سرطان معده، کاهش عملکرد ریوی و کاهش باروری

منبع: www.medicalnewstoday.com

مطالب مرتبط: 

دود سیگار باعث ناباروری می‎شود

راهکارهایی برای آسان ترک کردن سیگار

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *