همه چیز در مورد قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری برای پیشگیری از حاملگی خانم‌ها و تنظیم خانواده ساخته شده است و سال‌های زیادی است که مصرف می‎شود. اما باورهای نادرستی درباره این قرص‌ها بین زنان رواج دارد. در این مطلب به چند باور نادرست در مورد این قرص‌ها از زبان بهترین پزشکان و متخصصان زنان و زایمان اشاره شده است.

 قرص ضد بارداری

بعضی از خانم‌ها وقتی به پزشک زنان مراجعه می‌کنند، می‌خواهند نوعی از قرص ضد بارداری برایشان تجویز شود که هورمون‌هایشان را به هم نریزد. این در حالی است که اساس کار این قرص‌ها تغییرات هورمونی است. این قرص‌ها هورمون استروژن و پروژسترون را در یک سطح یکنواخت نگه می‌دارد تا از تخمک گذاری جلوگیری شود. البته شاید منظور این باشد که خانم‌ها نمی‌خواهند تغییرات هورمونی باعث به هم ریختن شرایط عاطفی و تحریک پذیری آنها شود. این در حالی است که یکی از درمان‌های رایج برای اختلال سندرم پیش از قاعدگی (PMS) که باعث تحریک پذیری بیش از حد زنان می‌شود استفاده از این قرص‎هاست. زیرا این قرص‌ها از تغییرات شدید هورمونی قبل از سیکل قاعدگی جلوگیری می‌کنند. 

خونریزی قاعدگی به دلیل ریزش بافت داخل رحم (اندومتر رحم) است. قرص ضد بارداری سطح هورمون‌ها را در بدن ثابت نگه می‌دارد و نه تنها از تخمگ گذاری جلوگیری می‌کند بلکه باعث می‎شود بافت لایه داخلی رحم ضخیم نشود. این بسیار عالی است زیرا خونریزی پریود بسیار خفیف می‎شود. گاهی اوقات زنانی که مدت طولانی از این قرص‌ها استفاده کرده‌اند، برای مدتی خونریزی قاعدگی در آنها متوقف می‌شود که باعث نگرانی می‎شود. اما در حقیقت این به علت نازک شدن دیواره رحم است و بافت اضافه‌ای برای کنده شدن و ریختن وجود ندارد. یکی از باورهای غلط در مورد این قرص‌ها این است که باعث سرطان می‎شود. در حالی که اطلاعات پزشکی نشان داده است که مصرف قرص ضد بارداری باعث کاهش خطر سرطان آندومتر و سرطان تخمدان می‌شود و برای زنانی که ریسک سرطان در آنها بالا نیست، احتمال سرطان سینه را نیز افزایش نمی‌دهد.   

بعضی از خانم‌ها اعتقاد دارند مصرف این قرص‌ها باعث چاقی و اضافه وزن آنها می‎شود. قرص‌های قدیمی‌تر دوز بالاتری نسبت به قرص‌های جدید داشتند، حدود ۵ برابر بیشتر از قرص‌های امروزی و همینطور عوارض جانبی زیادی مثل افزایش وزن داشتند. اما تحقیقات پزشکی نشان داده هیچ ارتباطی بین مصرف قرص‌های امروزی و چاقی و لاغری وجود ندارد. وقتی مصرف قرص ضد بارداری شروع می‌شود اثرات جانبی مثل حالت تهوع و خونریزی نامنظم ایجاد می‌کند که معمولا ۲ تا ۳ ماه اول برطرف می‎شود. در موارد بسیار نادری این قرص‌ها باعث سکته مغزی و لخته شدن خون و وارد شدن لخته‌ها به ریه شده است. البته خوشبختانه این عوارض در زنان سالم و غیر سیگاری بسیار ناچیز است. البته استفاده از قرص برای پیشگیری از بارداری بهترین انتخاب برای همه زنان نیست، اما یکی از بهترین راه‌ها به خاطر موثر بودن، ارزان بودن و استفاده آسان است.   

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

درمان مشکلات جنسی زنان

درمان سندرم پیش از قاعدگی

درمان سرطان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *