از فیبروم چه می‌دانید؟

فیبروم رحم، مشکل شایعی است که بسیاری از خانم‌ها آن را تجربه کرده‌اند. مشکلی که گاهی با دارودرمانی از بین می‌رود و گاهی تا ناباروری یا حتی سرطان رحم پیش می‌رود. خانم‌هایی که در مراحل اولیه برای درمان اقدام نمی‌کنند، باعث می‌شوند که فیبروم به‌تدریج بزرگ شود و باعث خون‌ریزی و شاید هم منجر به جراحی شود.

در بعضی از آمار‌ها گفته شده خانم‌‌هایی که در محدوده سنی بین ۴۰ تا ۴۵ سالگی هستند، درگیر این مشکل می‌شوند اما در زنانی‌که بین ۵۰ تا ۶۰ سال دارند، از شیوع بیشتری برخوردار است. البته گاهی اوقات این مشکل از زمان بلوغ در فرد ایجاد می‌شود. از عوامل ایجاد این بیماری می‎توان به زمینه ژنتیکی، چاقی و اضافه وزن و تغییرات هورمونی اشاره کرد. به خصوص هورمون استروژن چون رشد آن وابسته به هورمون استروژن است و بزرگ شدن آن به‌خصوص در زمان بارداری بیشتر رخ می‌دهد. چون میزان هورمون در سطح بالایی قرار دارد. 

از فیبروم چه می‌دانید؟

گاهی اوقات بیماری بدون اینکه علامتی ایجاد کند به وجود می‌آید و فقط باعث افزایش قطر شکم می‌شود. گاهی اوقات هم ممکن است علائمی مثل خونریزی‌های غیرطبیعی و شدید، فشار به اعضای لگنی، روده، حالب و مثانه، احساس سنگینی و فشار، درد لگن و تکرر ادرار و خونریزی بعد از مقاربت یا دردهای واژینال ایجاد کند. اگر فیبروم باعث بسته شدن مجرای دهانه رحم یا لوله‌های رحمی شود امکان ناباروری وجود دارد. چون رشد آن وابسته به هورمون است، درمان قطعی برایش وجود ندارد و بسته به شرایط بیمار درمان دارویی یا جراحی برایش تجویز می‌شود. بیش از ۹۵ درصد فیبروم‌‌ها خوش‌خیم هستند و نگرانی ایجاد نمی‌کنند. اگر اندازه آن در بدن، قابل ملاحظه نباشد به جراحی و درمان نیاز ندارد. اما لازم است هر شش ماه یک‌بار آزمایش انجام شود تا مشخص شود رشد کرده یا خیر. اگر اندازه آن خیلی بزرگ شده و همچنین باعث درد و خونریزی غیر طبیعی شود، حتما به جراحی نیاز دارد.

خانم‌‌هایی که فیبروم‌های‌شان در کنار مخاط رحم است، زمانی‌که ازدواج می‌کنند،  بهتر است ظرف یک‌سال اقدام به بچه‌دار شدن‌کنند. اما اگر بارداری را به چند سال بعد موکول‌کنند، پس از بارداری و در طول این دوران فیبروم‌‌ها با هربار ترشح استروژن بزرگ‌تر می‌شوند و باعث درد، زایمان زودرس، سقط جنین، جدا شدن جفت و پارگی کیسه آب می‌شوند.

منبع: www.zibasho.com

مطالب مرتبط: 

پیشگیری و درمان سندرم پیش از قاعدگی

مصرف قرص ضد بارداری و خطر سرطان سینه

آیا دئودورانت (ضدعرق) باعث سرطان می‌شود؟

ناتوانی جنسی زنان

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *