فلوراید تراپی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یک مشکل بسیار شایع است و کمتر کسی را می‎توان یافت که دندان پوسیده یا ترمیم شده نداشته باشد. پوسیدگی دندان در بزرگسالی از دوران کودکی آغاز می‎شود. اما اخبار پزشکی حاکی از این است که میزان مراجعه به دندان پزشک در دوران کودکی بسیار پایین است. فلورایدتراپی یکی از روش‌های مناسب جهت پیشگیری و کاهش پوسیدگی در دندان کودکان است.

فلوراید تراپی و پوسیدگی دندان

فلوراید یک ماده‌ معدنی طبیعی است که در پوسته زمین وجود دارد و در طبیعت به وفور یافت می‌شود. استفاده از فلوراید به صورت موضعی بر روی دندان می‎تواند از پوسیدگی دندان‌ پیشگیری کند. در روش فلوراید تراپی دندانپزشک اطفال، فلوراید موضعی با غلظت بالا را به دندان‌های کودک می‌رساند .این کار حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و نیاز به بیحسی موضعی ندارد. فلوراید تراپی در کودکان زیر ۳ سال یا کودکانی که نمی‌توانند  آب دهانشان را خارج کنند، انجام نمی‌شود. این درمان برای کودکان ۴ تا ۱۲ سال توصیه می‎شود. فلورایدتراپی هم برای دندانهای شیری و هم برای دندانهای دائمی قابل انجام است. استفاده از فلوراید برای خود شما نیز با تجویز دندانپزشک مفید است. 

استفاده از خمیر دندان‎های فلوراید دار و محلول‌های دهانشویه حاوی فلوراید نیز بسیار مفید است. بهتر است ضمن استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید هر شش ماه یکبار نیز به کمک دندانپزشک فلوراید کافی به دندان برسانید. توجه داشته باشید که در کودکان زیر ۶ سال فقط متخصص دندانپزشکی اطفال اجازه و صلاحیت تجویز فرآورده های دارای فلوراید و یا فلورایدتراپی را دارد و هرگز خودسرانه به کودکان زیر ۶ سال فلوراید ندهید. 

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط: 

ملاقات کودک با دندانپزشک اطفال

دندانپزشکی در سعادت آباد

دکتر الهام عباسپور

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *