فشار خون و کلسترول چقدر باید باشد؟

میزان فشار خون و کلسترول خون از شاخص های مهم سلامتی است که نشان می‎دهد شما در معرض بیماری های قلبی هستید یا خیر. در صورتی که میزان فشارخون یا کلسترول خون در حد خطرناک یا نزدیک به آن باشد، لازم است اقداماتی برای حفظ سلامت قلب تان انجام دهید. اما میزان استاندارد فشار خون و کلسترول خون چقدر است؟

فشار خون

بهترین پزشکان و متخصصان انجمن قلب آمریکا می‌گویند کلسترول کل خون باید کمتر از۲۰۰ میلی‌ گرم در دسی‌ لیتر باشد. کلسترول خون در حد ۲۴۰ میلی گرم در دسی ‌لیتر و بیشتر غیرطبیعی و بالا محسوب می‌شود. مقادیر بین این دو حد خطر بیماری قلبی را به طور متوسطی افزایش می دهد. میزان کلسترول خوب یا HDL در مردان باید ۴۰ تا ۵۰ میلی گرم در دسی‌ لیتر و در زنان ۵۰ تا ۶۰ میلی گرم در دسی ‌لیتر باشد. میزان HDL پایین ‌تر از ۴۰ میلی ‌گرم در دسی ‌لیتر خطر بالای بروز بیماری قلبی را در بر دارد. کلسترول بد یا همان LDL در شرایط ایده‌آل باید زیر ۱۰۰ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر باشد. افرادی که میزان LDL خونشان ۱۶۰ میلی ‌گرم در دسی ‌لیتر یا بالاتر باشد در معرض خطر بالای بیماری قلبی قرار دارند.

فشار خون طیبعی  در حال استراحت باید ۱۲۰ روی ۸۰ میلی‌ متر جیوه باشد. فشارخون ۱۴۰ روی ۹۰ میلی‌ متر جیوه یا بیشتر فشارخون بالا محسوب می‌شود و وضعیت بین این دو حد را پیش- پرفشاری خون می‌گویند. افرادی که فشار سیستولی یا حداکثرشان بین ۱۲۰ تا ۱۳۹ میلی ‌متر و فشار دیاستولی یا حداقل‌ شان بین۸۰ تا ۹۰ میلی ‌متر جیوه است، باید تغییراتی در سبک زندگی تغییراتی به منظور جلوگیری از بیماری قلبی ایجاد کنند.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

نمک برای فشار خون خطرناک‌تر است یا شکر؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *