آیا فشار خون پایین باعث حمله قلبی می‎شود؟

اگرچه فشار خون بالا مسئول حمله قلبی است، اما فشار خون بیش از اندازه پایین نیز می تواند زمینه ساز بروز آن شود. پژوهشگران دانشگاه امپریال کالج لندن نسبت به پایین آوردن بیش از اندازه فشار خون در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب هشدار داده اند زیرا این اقدام ممکن است خطر حملات قلبی را افزایش دهد.

آیا فشار خون پایین باعث حمله قلبی می‎شود؟

مطالعه اخیر با حضور ۲۲ هزار و ۶۷۲ شرکت کننده از ۴۵ کشور جهان انجام شده است که افراد مبتلا به بیماری قلبی و بیمارانی که برای درمان فشار خون بالا تحت درمان دارویی بودند را در بر می گرفته است. فشارخون بر مبنای میلیمتر جیوه (mmHg) اندازه گیری می شود به صورت فشار سیستولیک – نیروی خون در برابر دیواره رگ ها هنگام ضربان قلب بر فشار دیاستولیک – فشارخون بین هر ضربان قلب – نوشته می شود. دانشمندان دریافتند فشارخون بالاتر از ۱۴۰/۸۰ با افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط بوده است. اما آنها کشف کردند که فشار خون سیستولیک بالاتر از ۱۲۰ میلی‎متر جیوه، و همچنین فشار خون دیاستولیک کمتر از ۷۰ میلی‎متر جیوه با احتمال بالاتری از مرگ، حمله قلبی و بستری شدن در بیمارستان به واسطه نارسایی قلبی مرتبط بوده است.

فشارخون هایی که به طور کلی عادی در نظر گرفته می شوند، و زیر ۱۲۰/۷۰ هستند، ممکن است برای بیماران مبتلا به عروق کرونر قلب و بیمارانی که فشارخون بالای آنها درمان شده بیش از اندازه پایین باشند. این در شرایطی است که نتایج مطالعه اخیر نشان می دهد برای کاهش خطر سکته مغزی پایین آوردن فشارخون بهتر است. به گفته پژوهشگران، مطالعات بیشتری برای تعیین میزان فشارخون پایین که ضرر آن بیشتر از سود آن نیست باید انجام شود.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

نمک برای فشارخون خطرناک‌تر است یا شکر؟

با این خوارکی‌ها، فشارخون را کنترل کنید

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *