غذاهای مفید برای دندان و لثه

ما معمولا تاثیر غذا روی سلامت و وزن را مورد توجه قرار می‌دهیم، اما کیفیت برنامه غذایی دندان‌ها را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. دهان اولین جایی است که با غذا ارتباط برقرار می‌کند، و اسید غذاها روی دندان‌ها و لثه‌ها می نشیند و روی آنها تاثیر می‌گذارد. دندانپزشکان اعتقاد دارند نشانه‌های فقر مواد مغذی در برنامه غذایی ابتدا خود را در سلامت دهان نشان می‌دهد.

سلامت دهان و دندان

چای سیاه و سبز

اگرچه چای باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شود. با این حال نوشیدن چای سبز یا سیاه برای سلامت دهان می‌تواند مفید باشد. چای سرشار از آنتی اکسیدان و فیتوکمیکال است. این مواد می‌توانند مانع ایجاد پوسیدگی توسط باکتری‌ها شوند. نوشیدن چای ساخت پلاک‌های میکروبی را کاهش می‌دهد، همچنین پلی فنول‌های موجود در چای سیاه می‌توانند از بوی بد دهان جلوگیری کنند.

لبنیات

اگر غذا و بزاق هر دو اسیدی باشند، آسیبی که به دندان وارد می‌شود دو برابر است. اطلاعات پزشکی نشان می‎دهد خوردن بعضی از لبنیات به خصوص پنیر به کاهش اسیدیته دهان کمک می‌کند. محصولات لبنی منبع غنی از کلسیم، ویتامین D و فسفر هستند که برای ساخت استخوان و دندان‌هایی قوی لازمند. ماست و کفیر همچنین منابعی از باکتری‌های مفید پروبیوتیک هستندکه با باکتری‌هایی که باعث ایجاد حفره و آسیب به لثه‌ها می‎شود، مبارزه می‌کند. البته باید محصولاتی مصرف کنید که حاوی قند اضافه شده نباشد. قند می‎تواند تمام این فواید برای سلامت دهان را از بین ببرد.

بادام

بادام یکی از منابع کلسیم است و می تواند انتخاب خوبی برای کسانی باشد که به لاکتوز حساسند و یا از لبنیات استفاده نمی‌کنند. ترکیب کردن بادام با برخی از میوه و سبزیجات خام می‌تواند تاثیر تمیز کردن پلاک‌ها را دوچندان کند و همچنین مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان که برای سلامت دهان مورد نیاز است را فراهم کند.

سیب، هویج و کرفس

این میوه و سبزیجات ترد می توانند پلاک‌های چسبیده به دندان‌ها را کاهش دهند. دیگر میوه و سبزیجات ترد مانند خیار و فلفل خام نیز می‌توانند همین مزایا را داشته باشند.
این غذاها همچنین سرشار از مواد مغذی هستند که برای بازسازی و ترمیم آسیب وارد شده به دندان‌ها و لثه‎ها بسیار مهم به حساب می‎آیند. همچنین میوه ها و سبزیجات فیبردار می‎توانند ترشح بزاق را تحریک کنند. ترشح بزاق برای سلامت دهان مفید است.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط: 

مصرف پروبیوتیک‌ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *