bغذاهای مفید برای درمان سرطان · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
غذاهای مفید برای درمان سرطان

یک ماده غذایی که به تنهایی بتواند سرطان را درمان کند یا از ابتلا به آن پیشگیری کند، وجود ندارد اما ترکیب درست از چند ماده غذایی مفید می‎تواند در درمان سرطان موثر باشد. . برترین پزشکان و محققان موسسه تحقیقات سرطان آمریکا می‌گویند باید در هر وعده غذایی دو سوم بشقاب غذای‌تان از سبزیجات و غذاهای گیاهی و یک سوم آن از پروتئین حیوانی تشکیل شده باشد.   

غذاهای مفید برای درمان سرطان

میوه‌ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی ضد سرطان هستند. و نکته جالب این است که هر چقدر رنگی‌تر باشند مواد مغذی بیشتری دارند. همچنین چون این گروه از مواد غذایی به لاغری و کاهش وزن کمک می‎کنند از این جهت نیز باعث پیشگیری از سرطان می‌شوند. چون اضافه وزن احتمال ابتلا به سرطان را بیشتر می‎کند. فولات (Folate) یک نوع ویتامین B است که در پیشگیری از سرطان کولون (روده بزرگ)، رکتوم و سرطان سینه موثر است. این ماده را می‌توانید در غلات کامل، آب پرتقال، توت فرنگی، خربزه، مارچوبه، تخم مرغ، حبوبات و دانه آفتابگردان پیدا کنید.

گوجه فرنگی یک ماده بسیار موثر در درمان سرطان است. این که دلیل تاثیر آن به خاطر لیکوپن (رنگدانه‌ای که باعث رنگ قرمز گوجه فرنگی است) یا چیز دیگری است هنوز مشخص نیست. اما مطالعات نشان داده گوجه فرنگی روی انواع سرطان بخصوص سرطان پروستات موثر است. چای سبز یکی دیگر از مواد موثر روی سلول‌های سرطانی است. چای سبز در کند کردن رشد سلول‎های سرطانی موثر است. انگور به خصوص انگور قرمز و بنفش و همچنین آب انگور اثر ضد التهاب و آنتی اکسیدان دارد که در پیشگیری از سرطان  و درمان سرطان موثر است. نوشیدن آب یکی دیگر از کارهایی است که می‌توان در مورد سرطان انجام داد. نوشیدن آب و مایعات زیاد به خصوص از سرطان مثانه جلوگیری می‌کند. سبزیجات خانواده کلم‌ها مثل کلم بروکلی، کلم بروکسل، گل کلم و کلم پیچ هم در این رابطه بسیار مفیدند. مواد غذایی مفید دیگر در رابطه با درمان سرطان شامل حبوبات و ادویه‌جات بخصوص زردچوبه هستند که از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کنند. نحوه پخت گوشت نیز بسیار مهم است. سرخ کردن یا کباب کردن گوشت در دمای بسیار بالا باعث تشکیل مواد شیمیایی مضر برای بدن می‌شود. اما آب پز کردن و بخار پز کردن یا تفت دادن گوشت برای بدن سالم‎تر است. 

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط: 

علائم سرطان را بشناسید

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *