غذاهایی که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‎شوند

اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد یکی از شایع‌ترین شکایت‎های افرادی که به دندانپزشک مراجعه می‌کنند، تغییر رنگ دندان و زرد شدن دندان‌هاست. مردم برای داشتن دندان‌های سفید و درخشان راه‌های مختلف مثل خمیر دندان‎های سفید کننده یا مراجعه به دندانپزشک برای بلیچینگ را امتحان می‎کنند. در این مطلب به چند خوراکی که باعث این تغییر رنگ می‌شود، اشاره کرده‌ایم.

تغییر رنگ دندان

چای: اگرچه یک نوشیدنی سالم است اما باعث ایجاد لکه و تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. چای حتی بیشتر از قهوه باعث تغییر رنگ می‎شود. چای سیاه بیشترین اثر را برای ایجاد لکه دارد اما چای گیاهی، چای سبز و سفید هم با از بین بردن مینای دندان باعث تغییر رنگ می‎شود.

سس: سس‌هایی با رنگ تیره مثل سس گوجه، سویا و خردل باعث ایجاد لکه و زرد شدن دندان‌ها می‎شوند. برای برطرف کردن این مشکل حتما بعد از مصرف این غذاها مسواک بزنید تا حداقل با آب دهانتان را بشویید.

نوشیدنی انرژی‌زا: غذاهای اسیدی و نوشابه‌های ورزشی و انرژی‌زا باعث از بین رفتن مینای دندان و ایجاد لکه و تغییر رنگ می‎شود.

میوه‌های تیره رنگ: میوه‌هایی مثل شاه توت، انگور قرمز، انار و میوه‎های تیره رنگ دیگر باعث ایجاد لکه می‎شوند پس مسواک زدن بعد از خوردن این میوه‎ها را فراموش نکنید.

نوشابه: دو عامل مهم برای ایجاد این لکه‌ها اسید و رنگ موجود در خوراکی‎هاست که نوشابه هر دوی این عوامل را دارد. حتی نوشابه‌های با رنگ روشن هم به خاطر داشتن اسید و از بین بردن مینای دندان باعث ایجاد لکه می‎شود.

منبع: www.webmd.com

 مطالب مرتبط:

راه‌هایی برای سفید کردن دندان‌ها

درمان بوی بد دهان در طب سنتی

بهداشت دهان و دندان با گیاهان دارویی

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *