عوامل استرس در رابطه زناشویی

گاهی اوقات رابطه زناشویی طوری پیش می‌رود که شما را دچار استرس و نگرانی می‌کند. برای اینکه بتوانید استرس‌های یک رابطه را حل کنید باید بفهمید چه چیزهایی منبع استرس و نگرانی افراد است و و چطور باید این نگرانی‌ها را کم کنید.

رابطه زناشویی

انتقاد به ظاهر همسر

ایراد گرفتن به اندام و ظاهر و لباس پوشیدن طرف مقابل یا اصرار برای چاق شدن یا لاغر شدن او می‌تواند اعتماد به نفس او را نابود کند یا او را دچار اضطراب کند. اگر پذیرفته‌اید که با آدمی زندگی کنید احتمالا ظاهر او را هم تا حدودی مورد پسندتان بوده است. همسرتان را با تمام خصوصیات ظاهری که دارد، بپذیرید و سعی نکنید او را تغییر بدهید و مراقب باشید که چه می‌گویید، به بار احساسی و عاطفی حرفی که می‌زنید فکر کنید. 

بازی دادن 

در بعضی موارد یکی از همسران رفتار و واکنش آشکار و مشخصی ندارد و شخصیت پیچیده‌ای دارد که این می‎تواند باعث استرس و نگرانی شود. اینکه کسی نداند در ذهن همسرش چه می‌گذرد یا چه می‌‎خواهد ناراحت کننده است. اگر با فردی با این خصوصیات زندگی می‌کنید باید با او واضح صحبت کنید.  همسرتان باید بفهمد که این رفتار آزاردهنده است. بگویید که این نوع رفتار چقدر نگرانتان می‌کند و برایتان سخت است که حرف‌ها و رفتارهایش را تفسیر کنید.

پیدا کردن مقصر

بعضی همسران شخصیت‌‎های بسیار متفاوتی دارند، مثلا یکی جزئی نگر و دیگری کلی نگر است. یکی به تایید دیگری بیشتر نیاز دارد و توقعات مختلفی از یگدیگر دارند. وقتی همه چیز مطابق توقعات فرد در رابطه زناشویی پیش نمی‌رود، بدترین کار این است که همسرتان را مقصر بدانید. این مساله به مرور زمان برای او باعث اضطراب و نگرانی خواهد شد. غر نزنید و دنبال مقصر نگردید به جای آن می‌توانید حرف‌تان را بزنید و بگویید چه می‌خواستید و چرا از وضعیت موجود راضی نیستید‎.‎ 

تغییرات شدید خلق و خو

اگر ناگهان از کوره در می‌روید و عصبانی می‎شوید و یا ناگهان دچار غلیان احساسات می‌شوید و دچار شور و هیجان عاطفی می‌شوید، باید کمی در واکنش‌هایتان تامل کنید. واکنش‌های تند عاطفی و تغییرات خلقی می‌تواند باعث استرس و نگرانی طرف مقابل شود. سعی کنید شخصیت ثابت و وضعیت روحی مشخصی داشته باشید، اجازه بدهید دیگران در کنار شما احساس امنیت کنند‎.‎

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط: 

سه کلید برای داشتن زندگی زناشویی موفق

چرا رابطه زناشویی سرد می‌شود؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *