bعوارض خطرناک مکمل‌های بدنسازی · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
عوارض خطرناک مکمل‌های بدنسازی

بعضی از افرادی که به باشگاه‎ بدنسازی می‎روند، می‎خواهند در مدت کوتاهی حجم عضلات‌شان را افزایش دهند، بنابراین از داروها و مکمل‎ها مانند استروئید‌های بدنسازی که استروئید آنابولیک آندروژنی نیز نام دارد استفاده می‎کنند تا تستوسترون در بدن به طور مصنوعی تولید شود. این روند به بدن کمک می ‌کند تا عضله سریع تر حجم بگیرد و عضلات قوی‎تری ساخته شود. اما قبل از مصرف این مکمل‌ها بهتر است در مورد عوارض آنها بدانید. 

مکمل بدنسازی

مشکلات پوستی و طاسی

استفاده زیاد و مداوم از استروئید باعث خشک شدن پوست می‌شود و به علت افزایش تستوسترون تعادل هورمونی بدن از بین می رود و آکنه روی صورت، پشت و سینه ظاهر می‌شود.مصرف طولانی مدت استروئید عامل عمده بروز طاسی در مردان است، ترک‌های پوستی ناشی از بزرگ شدن ناگهانی عضلات از دیگر عوارض این مکمل‌هاست. 

تغییرات خلق و خو

نتایج مطالعات دانشمندان نشان می دهد که افزایش میزان تستوسترون در بدن با تغییر خلق و خو و  افزایش خشونت در ارتباط است. علاوه بر آن مصرف استروئید می‌تواند باعث اضطراب، افسردگی و نوسان خلقی شود.

پارگی در عضلات

افزایش میزان تستوسترون انرژی بالایی در فرد ایجاد می‌کند. در نتیجه فرد وزنه‌های سنگین‌تر بلند می‌کند و مدت بیشتری به ورزش می‌پردازد. به همین دلیل خطر آسیب دیدگی عضلات و تاندون‌ها در بدن افزایش پیدا می‌کند.

ناباروری

استروئید ها به طور مصنوعی تستوسترون تولید می کند و مصرف دراز مدت آن می تواند از توانایی بدن در تولید این هورمون به طور طبیعی بکاهد. زمانی که بیضه ها تستوسترون تولید نکند، به اختلال و ناتوانی جنسی و ناباروری منجر می شود.

بیماری‌های قلبی عروقی

اطلاعات پزشکی نشان می دهد که مصرف استروئید، کلسترول خون را افزایش می دهد. کلسترول در دیواره رگ های خونی تجمع پیدا می کند، بنابراین خطر بیماری های قلبی و عروقی، حملات قلبی و سکته مغزی افزایش می یابد.

بیماری کلیوی

به علت مصرف استروئید فشار خون بالا می رود و این امر به لخته شدن خون در رگ ها منجر می شود. کلیه اندامی است که به بدن کمک می کند تا مواد سمی از طریق ادرار دفع شود. وقتی که در رگ های کلیه، خون لخته می شود، دفع سموم برای کلیه ها دشوار تر می شود. در نتیجه فرد به نارسایی کلیه مبتلا می‎شود.

منبع: salamatnews.com

مطالب مرتبط:

کافئین یک مکمل بدنسازی است!

۶ مکمل بدنسازی برای ورزشکاران

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *