عوارض جراحی زیبایی بینی

عوارض جراحی زیبایی بینی

احتمال عارضه در جراحی‌های زیبایی ۵ تا ۱۰ درصد و این احتمال تقریباً در سراسر دنیا حتی اگر توسط مجرب‌ترین پزشکان صورت بگیرد، کم و بیش یکسان است. عوارض بعد از جراحی زیبایی بینی اصولاً به راحتی برطرف می‌شوند، ولی بعضی از آنها خسارات جبران‌ناپذیری برجای می‌گذارند. به طور کلی عوارض جراحی زیبایی بینی را می توانیم به دو گروه تقسیم نمائیم: 

۱- آسیب دیدن عملکرد بینی یا انسداد تنفسی: کاهش حس بویایی یکی از شکایت‌هایی است که بیماران بعد از عمل دارند. از آنجا که جراحی زیبایی بینی خارج از قلمرو اعصاب بویایی انجام می‌شود بنابراین هیچ صدمه‌ای هم به آنها وارد نمی‌شود. کاهش حس بویایی یک عارضه موقت جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی و ناشی از ورم پوشش داخل بینی است و این تورم مانع از رسیدن مولکول‌ها به پایانه‌های اعصاب بویایی می‌شود ولی قابل بازگشت است. تعدادی از بیماران ممکن است تا مدت‌ها بعد از جراحی زیبایی بینی مجبور شوند از راه دهان تنفس کنند. آن گروه از افرادی که قبل از عمل دچار آلرژی بودند، بعد از عمل آلرژی‌شان به مراتب شدیدتر خواهد شد و شاید چند هفته تا چند ماه هم طول بکشد. تنفس از راه دهان، عارضه‌ای جدی است و روی کیفیت زندگی تاثیر می‌گذارد زیرا فردی که با دهان تنفس می‌کند دچار خشکی مخاط دهان و کم خوابی یا بدخوابی می‌شوند که در نتیجه باعث کسالت یا عصبانیت شخص خواهد شد. چسبندگی های داخل بینی عارضه دیگری است که ممکن است پیش بیاید. اگر جراح داخل بینی را زیاد دستکاری نماید باعث زخمی شدن مخاط بینی می شود. اگر مخاط زخمی شده در مجاورت یکدیگر قرار گیرند به هنگام ترمیم به یکدیگر می چسبند و راه داخل بینی را تنگ می نمایند. تنفس صدا دار مشکل دیگری است که ممکن است بعد از عمل پیش بیاید و علت اصلی آن کوچک کردن بیش از حد سوراخ‌های بینی است. 

عوارض جراحی زیبایی بینی

۲- تغییرات نامطلوب ظاهر بینی: غیر قرینه بودن سوراخهای بینی مشکلی است که ممکن است بعد از جراحی زیبایی بینی پیش می‌آید. صورت انسان‌ها در حالت طبیعی کمی نامتقارن است. اگر به سوراخهای بینی فردی که عمل نکرده بنگریم معمولاً دو سوراخ بینی دقیقاً عین هم نیستند اما فردی که عمل می کند بعد از عمل انتظار دارد که سوراخها کاملاً قرینه باشند. باید گفت جراحان قبل از عمل بینی اندازه‌گیری دقیقی انجام می‌دهند ولی جراحی عملکرد بشر است و ایجاد اختلاف بسیار جزیی و اندک اندازه سوراخ‌های بینی قابل قبول است. مورد دیگری که شایع است کجی بینی است. در مواردی که انحراف تیغۀ بینی شدید باشد معمولاً بر روی شکل ظاهری بینی هم تأثیر می گذارد و ظاهر بینی هم قرینه و صاف نیست. اصلاح کامل انحراف تیغۀ بینی از کجی ظاهری بعد از عمل جلوگیری می کند. اگر انحراف تیغۀ داخلی بینی قبل از عمل خفیف باشد و جراح آنرا در طی عمل زیبایی بینی اصلاح نکند این کجی به جا مانده علاوه بر آنکه ممکن است باعث انسداد بینی شود می‌تواند باعث کجی بعد از عمل بینی نیز شود.

منبع: www.hidoctor.ir  –  www.beytoote.com 

مطالب مرتبط: 

قبل از جراحی بینی این مطلب را بخوانید

چه کسانی از جراحی پلاستیک پشیمان می‌شوند؟

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *