آیا در زمستان می‎توان عمل بینی انجام داد؟

برای بسیاری از افرادی که برای عمل بینی (رینوپلاستی) بهپزشک زیبایی یا جراح پلاستیک بینی مراجعه می‎کنند، این سوال مطرح است که آیا در هوای سرد و فصل زمستان انجام عمل زیبایی بینی فکر خوبی است یا خیر؟ بعضی از افراد فکر می‎کنند هوای سرد ممکن است تاثیر منفی در روند بهبودی آنها بعد از عمل داشت باشد و یکی از دلایل این نگرانی این است که معمولا از افرادی که قبلا جراحی بینی در فصل سرما انجام داده‌اند می‌شنویم که مشکلاتی برایشان به خاطر هوای سرد ایجاد شده است مثل خشک شدن بینی به خاطر سرمای هوا.

عمل بینی

برترین پزشکان و جراحان پلاستیک می‌گویند هیچ دلیلی ندارد که از عمل بینی در فصل زمستان صرف نظر کنیم. اما نکات مهمی وجود دارد که باید آنها را در نظر گرفت. در فصل زمستان همه ما از وسایل گرمایشی استفاده می‎کنیم و این باعث خشک شدن بیش از حد هوای داخل خانه می‎شود. رطوبت محیط تقریبا صفر می‎شود. باور کردنش سخت است اما در واقع هیچ فرقی با کویر ندارد و خشکی هوا دشمن دیرینه مخاط داخل بینی است. اطلاعات پزشکی می‎گوید وقتی هوای خانه گرم و خشک است بار اضافی به بینی سالم و عادی تحمیل می‎شود تا بیشتر از روزهای معمولی مخاط خود را مرطوب نگه دارد. حال فرض کنید بینی عمل شده باشد. کارهایی که برای اصلاح شکل ظاهری بینی، اصلاح انحراف بینی، اصلاح مشکلات تنفسی و پیشگیری از سینوزیت انجام می‎شود، باعث می‌‏شود مایعات و رطوبت بینی به شدت کاهش پیدا کند. در نتیجه بینی و دهان این بیماران خیلی خشک می‌شود و باعث ناراحتی آنها می‎شود. در مواردی داخل بینی خشکی می‎زند که شرایط را بدتر می‌کند.

افرادی که عمل بینی انجام می‌دهند باید از این خشکی هوا و اثرات آن آگاه باشند و بعد از عمل مراقبت‌های خاصی را انجام دهند. اولین و موثرترین راه حل استفاده از  قطره، اسپری یا سرم نمکی استریل است که می‎توان طبق تجویز پزشک مثلا هر ساعت یکبار بینی را با آن شستشو داد. راه حل دیگر استفاده از پمادهایی برای داخل بینی است که پزشک تجویز می‌کند و مخاط بینی به خصوص بخیه‌های داخلی بینی را نرم می‌کند. بخیه‌ها وقتی مرطوب و نرم نگه داشته شوند به راحتی جذب می‌شوند. معمولا بهترین پزشکان جراح بینی پماد ویتامین A و D برای مرطوب کردن بینی تجویز می‌کنند. اما وازلین هم اثر خوبی دارد و مورد استفاده قرار می‎گیرد. نوشیدن آب و مایعات فراوان هم بسیار برای حل این مشکل مفید است. فراموش نکنید که نباید سیگار بکشید که خشکی مخاط بینی را چند برابر می‎کند و از بهبود زخم‌ها نیز جلوگیری می‎کند. استفاده از دستگاه بخور برای مرطوب کردن هوای خانه هم ایده خوبی است. در نهایت بهتر است گاهی اوقات پنجره را باز کنید. اگرچه هوای بیرون سرد است اما رطوبت بیشتری نسبت به هوای داخل خانه دارد. پس لباس گرم‎تر بپوشید و پنجره را باز بگذارید.

منبع: www.webmd.com

مطالب مرتبط:  

بعد از عمل بینی

عمل بینی در مردان

آیا از عمل بینی خود ناراضی هستید؟

عمل بینی استخوانی
عمل بینی با لیزر
عمل بینی گوشتی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *