عمل بینی و انحراف بینی!

عمل بینی و انحراف بینی!

انحراف تیغه بینی در اکثر افراد دیده می‌شود. با این حال نمی‌توان گفت که تمامی این موارد از اهمیت کلینیکی برخوردار هستند و اگر کسی دچار انحراف تیغه بینی باشد حتما باید تحت درمان قرار گیرد و عمل بینی انجام شود. مهم‌ترین مشکل افرادی که انحراف بینیدارند، گرفتگی بینی است. طبیعی است گرفتگی بینی روی تنفس بیمار اثر گذاشته و گاه آن را به طور کامل مختل می‌کند. اما انحراف تیغه بینی ممکن است باعث ایجاد مسایل دیگری از جمله سردرد و عفونت سینوس‌ها نیز گردد. در عین حال ممکن است که کسی انحراف بینی داشته باشد ولی مشکل خاصی هم نداشته باشد.

برای تشخیص انحراف تیغه بینی باید فرد توسط متخصص گوش، حلق و بینی معاینه شود. در برخی موارد ممکن است برای تشخیص قطعی و کامل به آندوسکوپی بینی یا سی تی اسکن نیاز باشد. آندوسکوپی روشی ساده و دقیق است که به صورت سرپایی در مطب انجام می‌شود. عواملی که باعث ایجاد انحراف تیغه بینی می‌شوند شامل عوامل ارثی یا عوامل تکاملی که از ابتدا وجود ندارد و با رشد نوزاد به تدریج مشاهده می‌شود و یا ضربه‌ها می‌باشند. ضربه‌ها در ایجاد انحراف بینی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. برخی از ضربه‌ها در دوران طفولیت و کودکی و یا حتی در زمان تولد نوزاد به بینی وارد می‌شوند که در نتیجه آن تیغه بینی دچار انحراف می‌شود.

عمل بینی و انحراف بینی!

درمان: برای درمان انحراف بینی در موارد خفیف ممکن است از برخی داروها استفاده شود مثل اسپری‌های مرطوب کننده که پاسخ خوبی به درمان می‌دهند. اما فراموش نکنیم، انسداد ایجاد شده برطرف نخواهد شد مگر با جراحی. از لحاظ درمانی اگر کسی دچار عوارض انحراف بینی شده باشد نیاز به عمل بینی دارد. جراحی به این صورت انجام می‌گیرد که از ناحیه داخل بینی لایه‌های مخاطی محافظ را کنار زده و قسمتی را که دچار مشکل است برمی‌دارند و یا ترمیم می‌کنند. بر خلاف تصور بسیاری از بیماران، انجام عمل انحراف بینی به هیچ وجه باعث صاف شدن شکل ظاهری بینی نمی‌شود. جراحی انحراف بینی به روش معمول تغییری در شکل یا کجی بینی ایجاد نمی‌کند و فقط مانعی که در مسیر تنفس مشکل ایجاد کرده را اصلاح می‌کند. بنابراین بیمارانی که همزمان خواهان اصلاح تیغه بینی و کجی ظاهری هستند، باید عمل جراحی سپتورینوپلاستی انجام دهند که هم اشکالات تنفسی را برطرف می‌کند و هم از لحاظ زیبایی بینی تغییراتی ایجاد می‌کند.

منبع: www.tebyan.net  –  www.beytoote.com

مطالب مرتبط: 

مراقبت‌های بعد از عمل بینی

عمل بینی (رینوپلاستی) چیست؟

عوارض جراحی زیبایی بینی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *