علل و عوارض ناخن جویدن در کودکان

ناخن جویدن در تعریف نوعی اختلال عادتی و نوروتیکی می باشد ، که بیشتر در کودکان و کمتر در نوجوانان مشاهده می گردد. مطالعات نشان می دهند که این اختلال در همه گروههای سنی و اجتماعی دیده می شود. و در هر دو جنس هم وجود دارد. زمان شروع آن از ۵ یا ۷ سالگی یعنی زمان شروع مدرسه به اوج خود می رسد.

ناخن جویدن

مضرات ناخن جویدن:

جویدن ناخن ها موجب از بین رفتن زیبایی انگشتان می شود.

ناخن جویدن موجب می شود فرد نتواند اشیای ریز را با انگشتان خود بردارد.

فرد از عهده کارهایی که با ناخن امکان پذیر است بر نمی آید و محروم می گردد.

راهی برای ورود مواد آلوده  از جمله میکروب ها به بدن فراهم شود، زیاد است.

عوامل ناخن جویدن:

اغلب روان شناسان معتقدند که علت ناخن جویدن در کودکان و نوجوانان ، اضطراب است. آنها معتقدند قرار گرفتن در موقعیت های جدید، مانند اتاق انتظار ، قبل از امتحان ، زمان رفتن به مدرسه برای اولین بار ، مشاهده فیلم های مهیج و ترسناک و … از عوامل مهم به شمار می آیند. تا جایی که اکثراً بیقرار ، مضطرب ، دارای انرژی زیاد بوده و حتی در خواب آرامش ندارند.

تحت فشار قرار دادن کودک ، ایجاد ترس، رعب و وحشت، تهدید امنیت روانی کودک به هر شیوه ممکن، از دیگر علل نا خن جویدن در کودکان و نوجوانان است. به عنوان مثال ، زمانی که کودک شاهد بگو و مگوها  و درگیری های خانوادگی است ، احساس امنیت روانی نکرده دلواپس و نگران می شود و بطور ناخود آگاه برای تسکین درون خود به جویدن ناخن هایش مشغول می گردد.

ناخن جویدن کودکان و نوجوانان ، تقلید و مشاهده دیگران است . والدین یا یکی از آنها و یا گروه همسالان و دوستان کودک بر اساس یادگیری مشاهده ای و الگو برداری کودک از آنها و نیز همانند سازی کودک با الگوها، جنبه آموختنی ناخن جویدن را برای کودک نشان می دهد . بنابراین در بعضی موارد کودک ناخن جویدن را از دیگران یاد می گیرد.

بعضی از متخصصان و صاحب نظران علوم تغذیه کمبود کلسیم و ویتامین A را علت ناخن جویدن در کودک می دانند.

 

منبع : moshavereh2.persianblog.ir

مطالب مرتبط:

تقویت ناخن های شکننده با گیاه دم اسب

لاک ناخن باعث افزایش وزن و بلوغ زود رس می شود

از زرد شدن ناخن جلوگیری کنید

کاشت ناخن باعث بیماری ویروسی و عفونی می شود

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *