علل خونریزی بینی در کودکان

خونریزی بینی یا خون دماغ مانند خراش زانو و کبودی یکی از حوادث فراوان دوران کودکی است. نود و نه درصد موارد خون دماغ از خونریزی در تیغه بینی قسمت میانی بینائی که حدود یک سانتی متر تا سوراخ های بینی فاصله دارد اتفاق می افتد.

خونریزی بینی

 

این عروق کوچک به راحتی توسط یک ضربه ملایم به بینی پاره می شود و لخته ای که در جریان التیام تشکیل می شود به راحتی با یک لمس ملایم یا مالش بینی کنده می شود که مجدداً موجب شروع خونریزی بینی می شود. این سری از حوادث می تواند با داشتن یک واکنش آلرژی یا عواملی که موجب گشادی عروق خونی و در نهایت خونریزی بینی دچار می شوند، با تنفس هوای داغ که موجب خشکی مخاط بینی می شود، با عطسه، سرفه و خالی کردن بینی (فین کردن) یا با مالیدن و یا خراش دادن بینی به ویژه در جریان خواب (بیشتر خون دماغ ها در شب اتفاق می افتند) زیاد می شوند.

علائم و نشانه ها خونریزی بینی :
هر دو طرف بینی در پشت به هم متصل می شوند و همچنین به گلو و مری وصل می شوند و نهایتاً به معده منتهی می شود خون ممکن است هم از سوراخ بینی و هم از دهان سرازیر شود و کودک خون بالا بیاورد.

برای پیشگیری از بروز مجدد خونریزی بینی، داخل بینی کودک وازلین یا پماد آنتی بیوتیک (دوبار، یک بار صبح و یک بار عصر برای هفت تا چهار ده روز) بمالید. با بخور یا مرطوب کننده، رطوبت هوا را زیاد کنید.

منبع : akairan.com

مطالب مرتبط:

جوش سر سیاه را باخمیر دندان بر طرف کنید

کندن موهای بینی خطرناک است

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *