علل بی نظمی قاعدگی

علل بی نظمی قاعدگی

در بسیاری از موارد رخ داده است که بانوان دچار بی نظمی در دوران قاعدگی شان می شوند. برای به وجود آمدن چنین مسئله ای دلایلی وجود دارد که منجر به رخ دادن چنین اتفاقی می شود. گاهی سوالاتی در مورد عادت ماهیانه برای خانم‌ ها نیز پیش می‌آید، مثل اینکه چرا خونریزی‌ ام این قدر سنگین است؟ چرا پریودم عقب افتاده است؟ چرا این ماه دو بار پریود شدم؟ با اینکه نامنظم شدن عادت‌ماهیانه مسئله‌ای خطرناک نیست، اما خیلی مهم است که بفهمید دلیل آن چیست. البته طبیعی
خانم‌ ها در حالت عادی می‌بایست حدود هر ۳۰ روز یک بار، به مدت سه تا هفت روز عادت ماهانه شوند. بعد از گذشت چند سال از عادت‌ ماهیانه، چرخه‌ ای برای آن ها ایجاد می‌شود. بعضی خانم‌ها حتی می‌توانند ساعتی که قرار است پریود شوند را پیش‌بینی کنند. میزان خونی که طی هر قاعدگی از دست می‌ رود، در خانم‌ های مختلف متفاوت است. به عنوان نمونه در بعضی خانم‌ ها از ابتدا پریودهای سنگین‌ تری دارند و بعضی پریودی واقعا سبک دارند که اصلا احساس نمی‌ شود. اما برای علل بی نظمی قاعدگی مواردی وجود دارد که منجر به چنین بی نظمی می شود. 

علل بی نظمی قاعدگی

البته معمولا عوارض پیش از قاعدگی را تجربه نمی‌ کنید، ولی بعد از آن که دچار چنین عارضه ای در هر ماه می شوید، دچار دل‌ دردها، نفخ و سردرد های شدید می شوید که به عبارتی می‌توانید آن را نامنظم شدن عادت‌ ماهیانه بدانید.

علل عادت‌ماهیانه نامنظم

اولین دلیلی که می توان اشاره کرد به بارداری بر می گردد، بدن خانم‌ ها در زمان بارداری، سطوح مختلفی از هورمون‌ ها را ترشح می‌کند که موجب متوقف شدن عادت‌ ماهیانه می‌شود. البته در برخی موارد، قبل از اینکه عادت‌ ماهیانه در خانم باردار به کلی قطع شود، کم شدن خونریزی یا عقب افتادن آن را تجربه می‌کند. اگر احتمال می دهید باردار هستید، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. علت دوم که برای بسیاری از بانوان رخ می دهد، استرس می باشد که استرس شایع ترین دلیل به هم خوردن نظم عادت‌ ماهیانه است. کورتیزول که هورمون استرس است، تاثیری مستقیم بر میزان تولید هورمون‌ های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن دارد. اگر میزان بالایی کورتیزول در جریان خونتان وجود داشته باشد، زمان و میزان قاعدگی شما تغییر خواهد کرد. حتی در یائسگی نیز مانند بارداری، هورمون‌ های بدن تغییر می‌کنند. نامنظم شدن عادت‌ ماهیانه می‌تواند ۱۰ سال قبل از یائسگی شروع شود. علت سوم این مساله به رژیم‌غذایی بر می گردد که از متداول‌ ترین علت‌ های بر هم خوردن نظم عادت‌ ماهیانه می باشد، در واقع به خاطر غذاهایی است که می‌خورید و مهم تر از آن وزنتان علت این قضیه می باشد. اگر رژیم‌غذایی‌ تان سرشار از کربوهیدرات باشد یا وزن اضافه کرده باشید، بدنتان سطح متفاوتی از برخی هورمون‌ ها را تولید خواهد کرد. برای خانم‌ هایی که وزن کم می‌کنند نیز این مشکل پیش می‌ آید. ورزش هم می تواند دلیل چهارم برای بی نظمی در قاعدگی باشد که بدن برای قاعدگی به انرژی نیاز دارد. اگر میزان بالایی از انرژی‌ تان را در باشگاه ورزشی و از طریق ورزش می‌ سوزانید، چیز دیگری برای بدنتان باقی نمی‌ ماند که در جریان عادت‌ ماهیانه مصرف کند.

به پنجمین علت می رسیم که قرص‌ های ضد بارداری ممکن است چند ماه طول بکشد تا بدنتان به دوز هورمون‌ هایی که قرص‌ های ضدبارداری وارد بدنتان می‌کنند، عادت کند. هم چنین مصرف الکل هم موثر در چنین اتفاقی می باشد. کبد با متابولیزه کردن استروژن و پروژسترون، به تنظیم چرخه قاعدگی زنان کمک می‌کند. مصرف الکل می‌تواند باعث آسیب کبد شود و در عملکرد آن برای متابولیزه هورمون‌ های زنانه اختلال ایجاد می‌ کند. دلیل هفتم در بی نظمی در عادت ماهانه سندرم تخمدان می باشد که به این صورت می باشد که پلی‌کیستیک در این مشکل موجب می‌شود که کیست‌ هایی در تخمدان ایجاد شود که در تخمک‌ گذاری عادی ایجاد اختلال می‌ کند. سایر علائم این مشکل شامل رشد موهای زائد، افزایش وزن، شوره سر و ناباروری است. این مشکلات شامل اندومتریوز، سرطان تخمدان و بیماری قلبی می‌ شود. علت هشتم که از علائم موثر در این اتفاق محسوب می شود یائسگی می باشد. در یائسگی نیز مانند بارداری، هورمون‌ های بدن تغییر می‌ کنند. نا منظم شدن عادت‌ ماهیانه می‌ تواند ۱۰ سال قبل از یائسگی شروع شود. علت آخری که به آن می پردازیم، مصرف داروها می باشد، اگر اخیرا بیمار شده اید و مجبور هستید دارو بخورید، ممکن است عادت‌ ماهیانه‌ تان یک تا دو روز دیرتر اتفاق بیفتد. دلیل عمده آن این است که بیشتر داروها در نحوه تولید استروژن و پروژسترون در بدنتان اختلال ایجاد می‌ کنند.

منبع : www.pezeshketo.com

مطالب مرتبط

نکات بهداشتی و تغذیه ای در زمان قاعدگی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *