علل بروز تشنج چیست؟

حملاتی که سلول های خاکستری مغز را تحریک کند تشنج می گویند. ضربات و تومور مغز، سکته‌های مغزی، استفاده از مواد مخدر، بیماران مبتلا به سندرم داون وکبد، آلزلیمر، تب بالا، مبتلایان به اختلال هوشیاری و عفونت‌های مغزی از دلایل ایجاد تشنج در افراد است.

تشنج

در زمان حمله ناتوانی در یادآوری رخدادها، عدم پاسخ به سوالات، بیهوشی به مدت چند دقیقه، سفتی عضلات و واکنش سریع بدنی در بیماران است. 

متخصص مغز و اعصاب می گوید این عارضه بیشتر در افراد مبتلا به صرع رخ می دهد،  بیماران ابتلا به صرع از نظر تشکیل خانواده هیچگونه مشکلی ندارند و می توانند ازدواج کنند و فرزندان سالمی به دنیا آورند.

مصرف نادرست دارو یا عدم استفاده از آنها باعث ایجاد آسیب به بیماران می شود ، مصرف منظم داروها باعث کاهش بروز این عارضه در بیماران مبتلا به صرع و بهبود سلامت آنها می گردد .

گاهی عفونت در بدن باعث ایجاد این عار ضه همراه با تب می شود، در زمان بیماری و افزایش تب حتما برای جلوگیری از بروز عفونت و کاهش تب از داروهای تب بر و یا دستمال آغشته به آب ولرم استفاده کرد.

تاثیر بعضی گیاهان در بهبود آن اثر دارد . گیاهانی مانند زعفران، بابونه، نعناع، گشنیز و شبدر در کاهش و بهبود این عارضه بسیار موئثر است.

برای جلوگیری از بروز تب شدید با تجویز پزشک علاوه بر داروی تب بر از داروی ضد تشنج نیز می توان استفاده کرد. بدن کودکان در آن هنگام با عوارضی مانند انجام حرکات غیر ارادی، خیره شدن به یک طرف، ادرار غیر ارادی و تحرک زیاد روبه رو است.تب در زمان کوتاه خطری ندارد، اما اگر همراه با عفونت مغزی باشد باید توسط پزشک بررسی و درمان شود.

منبع :yjc.ir

مطالب مرتبط :

باتشنج فرزندمان چه کنیم

منشا عصبانیت چیست؟

گزگز دست و پا را جدی بگیرید

اطلاعات پزشکی

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *