علل ایجاد گل مژه در چشم

چشم ، مهمترین ارگانی است که به طور بالقوه در معرض خطر ویروس ها و باکتری هایی می باشد که می توانند به غشاء چشم آسیب زده و باعث خارش و قرمزی شوند.گل مژه یک عفونت رایج چشمی است که  روی پلک و یا بخش پایین تر از چشم یک غده چربی ظاهر شده و قرمز و متورم به نظر می رسد و گاه باعث افتادگی پلک می شود.گل مژه شبیه یک جوش چرکی است که ممکن است از داخل یا خارج پلک رشد کند.

گل مژه 2

 

ابتدا درد، قرمزی، حساسیت و تورم در موضع شروع شده و سپس یک جوش چرکی ظاهر می شود. گاهی تنها مجاور ضایعه متورم است و گاهی همه پلک متورم می شود، گاهی نیز آبریزش، احساس وجود جسم خارجی و حساسیت به نور نیز ایجاد می شود.

و همچنین برای دید خطری ایجاد نمی کند و معمولا ظرف چند روز بهبود می یابد. گل مژه معمولا توسط باکتری استافیلو کوک ایجاد می شود. این میکروب در داخل بینی فراوان است و به راحتی ممکن است توسط دست از بینی به پلک ها منتقل شود.

متخصصان چشم به وجود غدد چربی بر روی لبه پلک اشاره می کنند و می گویند:چربی تولید شده از این غدد موجب آسان  پلک زدن و انجام حرکات چشم می شود.در برخی افراد فعالیت این غدد دچار اختلال شده و چربی به خوبی از آنها ترشح نمی شود و همین امر موجب تجمع چربی بر لبه پلک چشم شده که این امر احتمال عفونت در لبه چشم را افزایش می دهد

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *