علت یبوست نوزادان

مدفوع سفت و خشک که به سختی دفع گردد را یبوست می‌گویند. یبوست ربطی به تعداد دفعات مدفوع در روز ندارد. یبوست نوزادان می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. شدت یبوست بستگی به، سن و رژیم غذایی نوزاد دارد.

یبوست نوزاد

بیشتر کودکان روزانه یک یا چند بار مدفوع می کنند و ممکن است برخی کودکان هر ۳۶ تا ۴۸ ساعت یک بار مدفوع کنند. درهفته اول تولد، نوزاد درهر روز ۸ تا۱۰ بار مدفوع شل می‌کند که در نوزادی، که باشیر مادر تغذیه می‌شود، بعد از هفته اول تا هفته چهارم تعداد آن به ۴ بار در روز کاهش می‌یابد. از هفته چهارم تا هشتم، تعداد دفع به یک بار در روز کاهش می‌یابد که این مقدار برای نوزادان شیرخشکی اغلب ثابت است، ولی برای بیشتر نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، ممکن است کمتر از این تعداد (حتی سه روز یک بار) هم بشود.

یکی از رایج‌ترین علل ابتلا به یبوست در نوزادان، معرفی غذای جامد به نوزاد است. از علل دیگر  تغییر شیر کودک از شیر مادر به شیر خشک یا شیر گاو است. مصرف مکمل آهن که برای نوزاد بسیار ضروری نیز هست، باعث یبوست و کم اشتهایی می‌شود، اما به یاد داشته باشید که هرگز نباید مصرف قطره آهن را به این دلیل قطع کرد. می‎توانید از قطره AD همراه با قطره آهن استفاده کنید تا نوزاد دچار یبوست نشود. آلرژی غذایی نیز از دیگر علل ابتلا به یبوست نوزاد است. رژیم غذایی کم فیبر، مصرف بیش از اندازه محصولات لبنی مانند ماست و میوه‌هایی مانند موز، سیب، غذاهای کمکی برنجی، نان‌ها، پاستا و سیب زمینی نیز می‌توانند باعث این مشکل شوند. اختلالات جسمی مانند تنگی مجرای روده، اختلالات ساختار عضلانی شکم مثل سندروم پرون،اختلالات سیستم عصبی یا عضلانی روده مانند هیرشپرونگ، مشکلات ستون فقرات، کم کاری تیروئید، مشکلات روده مثل عدم تحمل پروتئین شیر گاو لاکتوز، اختلال بافت همبند مانند لوپوس، مسموم شدن با ویتامینD و یا کمبود پتاسیم نیز ممکن است باعث ایجاد یبوست نوزاد گردد.

منبع: beytoote.com

مطالب مرتبط: 

درمان یبوست نوزادان

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *