bعلت پرش پلک چشم چیست؟ · سامانه جامع اطلاعات پزشکی
علت پرش پلک چشم چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده که ناگهان دچار پرش پلک چشم شوید. اکثر پزشکان معتقدند استرس دلیل بوجود آمدن این مشکل است. اما عواملی دیگر مانند مصرف زیاد کافئین، آلرژی، التهاب پلک و یا یک اتفاق ناراحت کننده می‎تواند باعث بروز این مشکل شود. 

پرش پلک

برای برطرف کردن پرش چشم معمولا پزشکان توصیه می‌کنند مصرف کافئین را قطع کنید و از استرس دوری کنید. معمولا برطرف شدن این مشکل چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد. غیر عادی است اگر پلک زدن غیر ارادی بیشتر از یک هفته طول بکشد. در این صورت باید در جستجوی پزشک باشید تا علت مشکل شما را تشخیص دهد پزشک تاریخچه‌ای از شما می‌گیرد تا بتواند دلیل بروز مشکل را پیدا کند مثلا ممکن است قرار گرفتن در یک محیط جدید علت پرش چشم باشد.

دکتر (Philip Rizzuto) چشم پزشک و سخنگوی آکادمی چشم پزشکی آمریکا می‌گوید وقتی هر دو چشم دچار پریدن پلک می‎شوند، اصطلاح پزشکی بلفارواسپاسم را برای آن به کار می‎برند. اطلاعات پزشکی نشان می‌دهد اگر بلفارواسپاسم یا پرش پلک هر دو چشم مدت زیادی طول بکشد، جای نگرانی است و نشانه بیماری یا مشکل خطرناکی نیست ولی ممکن است سبب ناراحتی فرد شود و زندگی را مختل کند. مثلا فرد برای رانندگی یا مطالعه کردن یا کار با وسایلی که نیاز به دقت دارند دچار مشکل می‌شود. در این صورت می‎توان با تزریق بوتاکس مشکل را حل کرد. بوتاکس را به عضلات پلک چشم تزریق می‌کنند تا اسپاسم پلک برطرف شود. البته این راه نمی‎تواند مشکل را به طور کامل درمان کند اما باعث بهبود علائم می‎شود و به بهبود کیفیت زندگی فرد کمک می‌کند. اما اگر پرش پلک فقط در یک چشم اتفاق بیفتند دلیل بیشتری برای نگرانی وجود دارد. زیرا ممکن است چیزی باعث تحریک عصب در آن طرف صورت شده باشد. مثلا توده از رگ‌ها خونی یا یک تومور به عصب فشار وارد می‎کند. در این صورت حتما برای معاینات بیشتر به پزشک مراجعه کنید.   

منبع: www.nytimes.com

مطالب مرتبط: 

۳ تمرین مفید برای رفع خستگی چشم

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *