علت فشار خون بالا

معمولا فشار خون بالا هیچ علامتی ندارد. به همین دلیل آن را قاتل خاموش می‎نامند. زیرا افرادی که فشار خون بالا دارند بیشتر در معرض خطر حمله قلبی یا سکته مغزی قرار دارند. تشخیص فشار خون بالا اولین و مهم‎ترین قدم در کنترل آن می‎باشد.

فشار خون

با بررسی سوابق بیمار و معاینات پزشکی شامل اندازه گیری فشارخون با دستگاه فشار سنج می‎توان این بیماری را تشخیص داد. فشارخون سیستول ۱۴۰ میلی‎متر جیوه و بیشتر و فشارخون دیاستول ۹۰ میلی‎متر جیوه و بیشتر را فشارخون بالا می‎نامند.

طبقه بندی فشارخونفشارخون سیستول فشارخون دیاستول
فشارخون طبیعیکمتر از ۱۲۰ میلی‎متر جیوهوکمتر از ۸۰ میلی‎متر جیوه
پیش فشارخون۱۲۰-۱۳۹ میلی‎متر جیوهیا۸۰-۸۹ میلی‎متر جیوه
مرحله اول فشار خون بالا۱۴۰-۱۵۹ میلی‎متر جیوهیا۹۰-۹۹ میلی‎متر جیوه
مرحله دوم فشارخون بالا۱۶۰ میلی‎متر جیوه یا بیشتریا۱۰۰ میلی‎متر جیوه یا بیشتر
مرحله بحرانی فشار خون بالا۱۸۰ میلی‎متر جیوه یا بیشتریا۱۱۰ میلی‎متر جیوه یا بیشتر

اگر چه در بیشتر موارد دلایل فشارخون نامعلوم است اما دلایل شناخته شده آن را می‎توان به دو گروه قابل کنترل و غیر قابل کنترل طبقه بندی کرد. دلایل غیر قابل کنترل: سن (بالای ۶۵ سال)، جنس (در زنان بیشتر از مردان)، نژاد و سابقه خانوادگی فشارخون بالا هستند. دلایل قابل کنترل: کم تحرکی، رژیم غذایی حاوی نمک یا چربی اشباع شده، عدم مصرف میوه و سبزیجات، چاقی و اضافه وزن، مصرف الکل، استعمال دخانیات و استرس می‎باشد. در افراد دیابتی به خصوص دیابت نوع ۲، فشارخون بالا بسیار شایع است و تقریبا نیمی از آنها به فشارخون بالا مبتلا هستند. حفظ فشارخون در محدوده کم‌تر از ۱۴۰/۸۰ میلی‌متر جیوه باعث کاهش خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی می‎شود.   

منبع: www.heart.org

مطالب مرتبط: 

با ورزش، فشارخون را پایین بیاورید

توصیه‌هایی برای درمان فشارخون

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *