علت شیوع سرطان مثانه چیست؟

پزشکان و متخصصان می‎گویند سرطان مثانه در ایران شیوع بسیاری دارد که متأسفانه از دلایل عمده آن استعمال سیگار و دخانیات است. سرطان مثانه ۲ تا ۲/۵ برابر در آقایان شایع‌تر است اما در مناطقی که سیگار و دخانیات در بین خانم‌ها نیز رواج پیدا کرده است، شاهد افزایش آمار ابتلای خانم‌ها به این بیماری هستیم. 

علت شیوع سرطان مثانه چیست؟

در کشور ما سرطان مثانه در بین سرطان‌های ادراری رتبه اول و در کل سرطان‌ها سوم است و سرطان پروستات در جایگاه بعدی قرار دارد. شیوع مصرف مواد دخانیات، فعالیت در کارخانه‌های رنگ و مواد شیمیایی از عوامل افزایش آمار سرطان مثانه در کشور است. درمان سرطان مثانه به سن و علائم بیماری بستگی دارد، در موارد شدید این بیماری، این عضو از بدن خارج می‌شود که عمل جراحی بسیار سنگینی است. مراقبت از خود و آگاهی بیمار مهمترین نقش را در سلامتی دارد.

از بیماری‎های شایع دیگر در این زمینه می‎توان به سنگ کلیه اشاره کرد.  ایران بر روی کمربند سنگ کلیه قرار دارد. سنگ‌های کلیوی در ایران به خاطر مسائل ژنتیک و آب و هوا شایع است که برای پیشگیری از سنگ کلیه افراد باید مصرف مایعات به ویژه آب را افزایش دهند. درمان این سنگ‌ها از طریق جراحی‌های کم تهاجمی و سنگ‌شکنی با دستگاه و لیزر متحول شده است. درمان سنگ‌های کلیوی امروزه منحصر به درمان‌های آندوسکوپی و بدون جراحی‌های باز است. علاوه بر سنگ‌های کلیوی بیماری‌های مادرزادی تنگی مجرا، اختلالات برگشت ادرار و سرطان‌های مجاری ادراری در ایران شایع می‌باشد.

منبع: yjc.ir

مطالب مرتبط: 

مثانه یا خانه سرطان؟

 

بیشتر بخوانید

نظر و پیشنهاد بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *